Unicef: Zanieczyszczone powietrze poważnie uszkadza mózgi niemowląt!

Unicef: Zanieczyszczone powietrze poważnie uszkadza mózgi niemowląt!

Smog nad miastem Ałamaty w Kazachstanie.    Fot.:Igors Jefimovs/30/Wikimedia commons Smog nad miastem Ałamaty w Kazachstanie. Fot.:Igors Jefimovs/30/Wikimedia commons Toksyczne powietrze zagraża życiu i zdrowiu niemowląt. Według organizacji Unicef na całym świecie aż 17 milionów dzieci poniżej pierwszego życia oddycha mocno zanieczyszczonym powietrzem, co bardzo niekorzystnie wpływa na ich delikatne mózgi. Okazuje się, że znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu cząsteczki i pyłki mogą uszkodzić tkankę mózgową i osłabić rozwój poznawczy dziecka, co ma niekorzystny wpływ na całe późniejsze życie.

Najbardziej zagrożone są dzieci w południowej Azji, gdzie na terenach, w których bezpieczne poziomy zanieczyszczeń przekroczone są nawet sześć razy przebywa ponad 12 milionów noworodków.

Według raportu Unicef istnieje związek pomiędzy „werbalnym i niewerbalnym IQ, pamięcią, słabymi wynikami testów oraz niską średnią ocen wśród uczniów, a także innymi neurologicznymi problemami behawioralnymi. Im dłużej miasta na całym świecie będą się zastanawiać, bez podjęcia radykalnych kroków ochrony i bez wdrożenia odpowiednich środków zmniejszających zanieczyszczenia, w kolejnych latach coraz więcej dzieci będzie zagrożonych”.

Karol Wojtyła. Noc wigilijna. Nieznane przemówienia, homilie i nagrania. KSIĄŻKA Z PŁYTĄ CD

Karol Wojtyła. Noc wigilijna. Nieznane przemówienia, homilie i nagrania. KSIĄŻKA Z PŁYTĄ CD

Adam Bujak, Karol Wojtyła

Sensacyjne odkrycie 20 unikatowych nagrań i tekstów!
Po blisko pół wieku odkrywamy zupełnie nieznane nagrania kard. Karola Wojtyły, wcześniej odtwarzane z kaset magnetofonowych tylko w kręgach rodzinnych.Unicef wezwał do powszechnego stosowania masek na twarz i systemów filtrowania powietrza. Dodatkowo zalecił, aby dzieci nie podróżowały podczas największych zanieczyszczeń w ciągu doby.

W zeszłym miesiącu z ogromnym natężeniem smogu zmagało się Delhi. Zanieczyszczenie było tak duże, że w wielu miejscach na jakiś czas zamknięto szkoły. Po ponownym otwarciu placówek, rodzice oskarżali władze o lekceważenie zdrowia ich dzieci. Z powodu fatalnego stanu powietrza indyjscy i lankijscy krykieciści wymiotowali podczas meczu!

Smog stanowi duży problem także w Chinach. Mimo, że rząd narzuca surowe przepisy dotyczące emisji, są one powszechnie lekceważone. Szacuje się, że mocno zanieczyszczone powietrze w północnych Chinach przyczynia się do skrócenia życia nawet o 3 lata.

Z kolei badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że smog prowadzi również do obniżenia masy urodzeniowej, co wiąże się z wyższą umieralnością i chorobami w późniejszym okresie życia.

 

Źródło: BBC, kf

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.