Szkocja o krok przed wprowadzeniem małżeństw jednopłciowych.

Mężczyzna z transparentem żąda legalizacji małżeństw dla par gejowskich. Fot.: Fibonacci Blue/ Wikimedia Commons Mężczyzna z transparentem żąda legalizacji małżeństw dla par gejowskich. Fot.: Fibonacci Blue/ Wikimedia Commons Związek sakramentalny między osobami jednej płci najprawdopodobniej już niedługo będzie rzeczywistością w Szkocji. Tego chcą twórcy raportu, który w maju ma zostać przedstawiony Zgromadzeniu Ogólnemu Kościoła protestanckiego w Szkocji. W dokumencie omówiono m.in. kwestię małżeństw gejów lub lesbijek.

Niektórzy duchowni doszli do wniosku, że trzeba zezwolić homoseksualistom na wypełnianie swojego chrześcijańskiego powołania (nie wiadomo czy chodzi o powołanie do małżeństwa czy powołanie do bycia gejem lub lesbijką, który jednakże z chrześcijaństwem nie ma nic wspólnego), a także przeprosić ich za dotychczasową dyskryminację. „Uznajemy, że jako Kościół często nie potrafiliśmy rozpoznać i nie chroniliśmy tożsamości i chrześcijańskiego powołania homoseksualistów, uważamy, że Kościół jako całość powinien uznać swoje błędy, które spowodowały, że umiejętność rozpoznania powołania, ochrona tożsamości i powołania zawiodły”.

O sprawozdaniu z olbrzymią aprobatą wyraził się pastor Scott Rennie, duchowny związany z kręgami LGTB i mocno działający na rzecz homoseksualistów wśród chrześcijan. Pastor pochwalił raport, nazywając go daleko idącym i imponującym. „Prośba, aby Kościół [protestancki] uznał swoje przewinienia i chęć wsparcia i docenienia gejów w Kościele uczyni przyszłość lepszą. To dla mnie jedna z najbardziej pozytywnych i niosących nadzieję wiadomości w ostatnich latach”.

Credo. Podstawowe prawdy wiary

Credo. Podstawowe prawdy wiary

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

Książka ta zrodziła się z ducha nowej ewangelizacji. Jest artystycznym przedstawieniem prawd wiary katolickiej. Piękną fotografię wspomaga mądre słowo. Artyści od wieków wykazując się wielką kreatywnością, pędzlem i dłutem próbowali zgłębić zawarte w Credo Boże tajemnice.

 

Raport w sposób teologiczny tłumaczy relacje międzyludzkie i twierdzi, że tradycjonalistyczny pogląd biblistów, którzy potępili akty tej samej płci jako niepodobające się Bogu, był powodowany mentalnością i różnicami kulturowymi, które dziś są zupełnie inne.  „Potępienie aktów seksualnych pomiędzy osobami tej samej płci było ukształtowane poprzez różne przekonania wynikające z kultury bardzo odmiennej od naszej i odnosiło się do aktów pojedynczych osób, a nie do grona ludzi, którzy muszą ukrywać swoje relacje przed Bogiem”. Według pastorów kultura zmieniła się tak bardzo, że to co niegdyś uchodziło za dewiację, dotyczyło wyjątków i z tego powodu było zabronione, dziś jest normą, dlatego nie ma sensu dłużej zabraniać gejom i lesbijkom dostępu do sakramentu małżeństwa, należy zmienić prawo kościelne na aktualne i przychylne dzisiejszej rzeczywistości.

Nie zadali sobie jednak pytania, dlaczego owe dewiacje zaczęto postrzegać jako normę. Nie wiemy również, w jaki sposób odnoszą się do jednoznacznych słów Biblii, jak chociażby tych z Księgi Kapłańskiej, gdzie homoseksualizm jest wymieniany zaraz obok zoofilii:

„Nie będziesz obcował z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość! Nie będziesz obcował cieleśnie z żadnym zwierzęciem; przez to stałbyś się nieczystym. Także i kobieta nie będzie stawać przed zwierzęciem, aby się z nim złączyć. To jest sromota! Tymi wszystkimi rzeczami nie plugawcie się, bo tymi wszystkimi rzeczami plugawiły się narody, które wypędzam przed wami.”

(Biblia Tysiąclecia; Kpł 18, 22-24)

A także w Nowym Testamencie czyny homoseksualne zostały potępione jednoznacznie:

„Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą, ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego.”

(Biblia Tysiąclecia; 1 Kor 6, 9-10)

Nie jest to jednak pierwszy przypadek, gdy protestanci – rzekomo żyjący tylko według Pisma Świętego – bardzo daleko od Biblii odchodzą.

Pastor Scott Rennie tymczasem nie ukrywał swojego zadowolenia. „Nie mogę się doczekać, kiedy będę mógł w Imię Boże udzielać ślubów wszystkim. Homoseksualistom i heteroseksualistom”.

 

Źródło: BBC, kf

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.