Szef MI5: Zagrożenie terrorystyczne jest większe, niż kiedykolwiek dotąd!
Złoty tydzień

Szef MI5: Zagrożenie terrorystyczne jest większe, niż kiedykolwiek dotąd!

Kwiaty i znicze składane dzień po ataku terrorystycznym w Sztokholmie, w kwietniu 2017 roku.  Fot.:Frankie Fouganthin/4.0 International/Wikimedia Commons Kwiaty i znicze składane dzień po ataku terrorystycznym w Sztokholmie, w kwietniu 2017 roku. Fot.:Frankie Fouganthin/4.0 International/Wikimedia Commons Internet jest bardzo częstym narzędziem, wykorzystywanym przez terrorystów, by w krótkim czasie zaplanować śmiertelny atak. Poziom zagrożenia ze strony islamistycznych ekstremistów, wciąż wzrasta. A obserwacje wskazują, że nigdy nie był tak wysoki jak dziś.

Takiego zdania jest dyrektor generalny brytyjskiego kontrwywiadu MI5 Andrew Parker, który stwierdził, że jednym z głównych zadań dużych firm, bazujących na technologiach informacyjnych, powinno być zwalczanie terrorystów w sieci. Giganty takie jak Google, Facebook czy Twitter mają „etyczną odpowiedzialność” zapobiegania atakom.

Jak tłumaczy szef MI5 „Zagrożenie zróżnicowane jest bardziej niż kiedykolwiek. Konspiracje rozwinięte są tutaj w Wielkiej Brytanii, ale również istnieją konspiracje kierowane z zagranicy. Spiski online. Opracowane z pieczołowitością, a także ataki urządzane spontanicznie. Ekstremiści wszystkich grup wiekowych, płci i pochodzenia, zjednoczeni wyłącznie poprzez toksyczną ideologię brutalnego zwycięstwa, która ich prowadzi.Zagrożenia te czasami trafiają do nas szybciej”.

Cyberwojna. Wojna bez amunicji?

Cyberwojna. Wojna bez amunicji?

Piotr Łuczuk

To pierwsza na naszym rynku taka książka rodzimego autora.
Opisane wydarzenia, analizy i prognozy nie są bynajmniej dziełem fikcji literackiej. Nie są wyssaną z palca czarną wizją przyszłości. Są niestety jak najbardziej realne.

 

Parker podkreślił, że zagrożenie islamistycznych terrorystów działa w niespotykanej dotąd skali. W ostatnim czasie nastąpił dramatyczny wzrost konspiracji ugrupowań terrorystycznych, które coraz trudniej daje się wykryć. Mimo, że wymienione firmy mają za zadanie robić dużo więcej dla bezpieczeństwa, to nie mogą powstrzymywać fali rozwoju technologii.

Mimo, że jak zapewnia szef MI5 skala działań antyterrorystycznych jest większa niż wcześniej, to nie uda się powstrzymać wszystkich ataków. „Do ataków będzie czasem dochodzić, ponieważ jesteśmy wolnym społeczeństwem, liberalną demokracją i nie monitorujemy każdego przez cały czas”.

Źródło: the guardian, kf

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.