Niemcy produkują najwięcej śmieci w Europie! Każdy z nich generuje 220 kg rocznie.

Niemcy produkują najwięcej śmieci w Europie! Każdy z nich generuje 220 kg rocznie.

Fot.: Pexels Fot.: Pexels

 

Ukazały się nowe statystyki opisujące, ile obywatele krajów Unii Europejskich rocznie generują śmieci. I jedno pozostało bez zmian – na czele dalej stoją Niemcy.

Nasi zachodni sąsiedzi już od lat są w czołówce tego niechlubnego rankingu. W 2016 r. Niemcy łącznie wytworzyli 18,16 milionów ton śmieci, czyli o 0,05% więcej niż rok wcześniej. Oznacza to również, że na jednego obywatela niemieckiego przypada 220,5 kg śmieci rocznie. Jest to znacznie więcej niż średnia europejska, która wypada na poziomie 167,3 kg na głowę. Dane za 2017 będą znane dopiero w przyszłym roku.

„Smutne być liderem w tej kategorii,” stwierdziła Maria Krautzberger, szefowa niemieckiego Urzędu ds. Przyrody. „Powinniśmy już w fazie produkcji redukować ilość generowanych śmieci i rezygnować ze zbyt dużej ilości różnych opakowań.”

Najwięcej śmieci to materiały z plastiku, szkła i aluminium. Szczególnie jednak te ostatnie dwa materiały pochłaniają bardzo dużo energii w procesie wytwarzania. „Nie zawsze jest sens, żeby zastępować plastik innymi materiałami,” wyjaśnia Maria Krautzberger.

Z kolei z danych z 2015 r. wynika, że Niemcy poddają recyklingowi 64% swoich śmieci, zaś 35% spalają. W Polsce ta statystyka kształtuje się zgoła odmiennie – 32% przypada na recykling, tylko 15% na spalanie, natomiast aż 53% śmieci zostaje deponowanych na śmieciowiskach, co nas plasuje w średniej europejskiej. Kraje jak Grecja, Cypr, Malta czy Chorwacja deponują aż 80% swoich śmieci.

 

Źródło: n-tv, Focus, AS

Wygaszanie Polski 1989-2015

Wygaszanie Polski 1989-2015

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Bogdan Chazan, Antoni Macierewicz, Leszek Sosnowski

Od 1989 r., od Okrągłego Stołu, gdzie doszło do zawarcia kontraktu między komunistycznym establishmentem a częścią przedstawicieli "Solidarności", którzy zdradzili idee Sierpnia'80 i ogłosili się samozwańczo elitą narodu, rozpoczęły się powolny demontaż i wyprzedaż polskiego państwa za plecami społeczeństwa.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.