Kuwejt odcina się od Korei Północnej!

Kuwait City Towers w stolicy arabskiej monarchii położonej między Irakiem a Arabią Saudyjską. Fot.: Paasikvi  CC-BY-SA-3.0 Kuwait City Towers w stolicy arabskiej monarchii położonej między Irakiem a Arabią Saudyjską. Fot.: Paasikvi CC-BY-SA-3.0 Cały świat patrzy z niepokojem w kierunku Korei Północnej i gróźb jakie od kilku miesięcy rzuca jej przywódca Kim Dzong Un. Sytuacja wydaje się bardzo napięta, wielu komentatorów mówi o możliwym wybuchu III wojny światowej. Głowa Korei Północnej twierdzi, że państwo jest wystarczająco przygotowane na to, by przypuścić atak na Stany Zjednoczone. Kim groził również Korei Południowej.

Wobec postawy Kima, władze graniczącego z Arabią Saudyjską Kuwejtu postanowiły podjąć działania przeciwko Korei Północnej. Jednym z kroków Kuwejtu było wstrzymanie lotów do i z Pjongjangu, która jest stolicą Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Kuwejt ogłosił  również zatrzymanie wiz wjazdowych dla pracowników z Korei Północnej oraz zatrzymanie transakcji finansowych i pożyczek dla Korei Północnej. Ponadto rząd arabskiego państwa wstrzymał i zabronił importu do Korei Północnej, a także zmniejszył liczbę koreańskich dyplomatów w kraju.

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Najnowsza książka Krzysztofa Szczerskiego, politologa i polityka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie szefa gabinetu prezydenta.Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św.

 

Wcześniej radykalne kroki wobec Korei podjął prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, który wydał ostrzeżenie, że jeden niewłaściwy krok Kim Dzong Una może doprowadzić do siłowej odpowiedzi Ameryki i wojny jakiej jeszcze świat nie widział. Donald Trump stwierdził, że jeżeli Korea Północna myśli o ataku na Stany Zjednoczone lub sojuszników to powinna się „naprawdę bardzo denerwować”.  Była to reakcja na planowane przez Koreę wypuszczenie pocisków w kierunku Japonii, które wylądować miały w Pacyfiku docierając do należącej do Stanów Zjednoczonych wyspy Guam.
Także Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła w sobotę nowe sankcje wobec Korei Północnej.  

Sankcje mogłyby przyczynić się do obniżenia rocznych dochodów z eksportu do Azji, które liczone są w miliardach dolarów aż o jedną trzecią.

Kroki które podjął Kuwejt są zgodne z apelem jaki wystosowały Stany Zjednoczone wzywając państwa współpracujące z Koreą Północną do zerwania więzi dyplomatycznych i finansowych z Pjongjangiem oraz zawieszenia przepływu pracowników z Korei Północnej i nałożenia zakazu importu z Korei Północnej.

 

Źródło: alarabiya, kf

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.