Groźna Salmonella w mleku dla niemowląt! Francuska firma wycofuje 7 tysięcy ton mleka.

Groźna Salmonella w mleku dla niemowląt! Francuska firma wycofuje 7 tysięcy ton mleka.

Salmonella jest niezwykle groźna dla dzieci i niemowląt, może doprowadzić do śmierci.    Fot.:Evan-Amos/Wikimedia commons Salmonella jest niezwykle groźna dla dzieci i niemowląt, może doprowadzić do śmierci. Fot.:Evan-Amos/Wikimedia commons Jeden z największych na świecie producentów przetworów mlecznych i mleka dla niemowląt Lactalis zarządził w niedzielę natychmiastową przerwę w produkcji oraz wycofanie swoich produktów. Chodzi o przetwory, które weszły na rynek od lutego bieżącego roku. Powodem decyzji jest podejrzenie skażenia mleka w proszku Salmonellą.

Bakteria może być śmiertelnie groźna szczególnie dla dzieci i osób starszych, których układ odpornościowy jest słabszy. Producent podejrzewa, że skażenie obejmuje aż 7 000 ton mleka w proszku.

Firma Lactalis wysyła swoje produkty do różnych państwa świata, między innymi do Wielkiej Brytanii, Bangladeszu, Sudanu, Chin i Pakistanu. Mleko modyfikowane dla niemowląt sprzedawane jest pod różnymi markami. Sprawdzenie wszystkich partii może okazać się zatem niemożliwe, firma nie potrafi powiedzieć, jak dużo mleka pozostaje na rynku, ile zalega w magazynach, a ile zostało skonsumowane.

Podwawelska kolęda

Podwawelska kolęda

Adam Bujak, Leszek Długosz
Adam Bujak, Leszek Długosz. Dwaj wielcy artyści krakowscy o olbrzymim dorobku, którzy wychowali się u stóp Wawelu. Ich twórczość – fotografia i poezja – związana jest ściśle z tradycją zarówno prastarej stolicy Polski, jak i całej naszej Ojczyzny.

 

W samej Francji wykryto już 26 przypadków zarażenia bakterią. Już na początku miesiąca donoszono o 20 chorych dzieciach w wieku poniżej 6 roku życia. Wtedy firma wprowadziła wstępne środki zaradcze, jednak ministerstwo gospodarki uznało, że środki te są „niewystarczające, aby poradzić sobie z ryzykiem skażenia” i konieczne jest szersze wycofanie.

Zarażenie Salmonellą objawia się ciężką biegunką, skurczami żołądka i wymiotami, co sprzyja mocnemu odwodnieniu organizmu.

Zdaniem producenta zakażeniom winne są maszyny używane do osuszania mleka. Firma rozpoczęła dezynfekcję wszystkich znajdujących się w fabryce urządzeń.

Ostatni raz przemysł mleczarski został wstrząśnięty w 2008 roku. Gdy okazało się, że do produkowanego w Chinach mleka dodaje się przemysłowych chemikaliów. W efekcie tamtych wydarzeń śmierć poniosło 6 dzieci, a około 300 000 zachorowało. Strach przed przetworami mlecznymi z Chin przyniósł wtedy ogromną korzyść firmom konkurencyjnym, wśród których znalazł się Lactalis i Danone.

Źródło: BBC, kf

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.