Do 2030 roku 800 milionów pracowników na świecie straci pracę! Zostaną zastąpieni przez roboty.

Do 2030 roku 800 milionów pracowników na świecie straci pracę! Zostaną zastąpieni przez roboty.

Według spekulacji w niedalekiej przyszłości roboty będą wykonywać część obowiązków za człowieka.   Fot.: D J Shin/3.0/Wikimedia commons Według spekulacji w niedalekiej przyszłości roboty będą wykonywać część obowiązków za człowieka. Fot.: D J Shin/3.0/Wikimedia commons McKinsey Global Institute przeprowadził badania, z których wynika, że do 2030 roku pracę straci aż jedna piąta globalnej siły roboczej! Ludzie, którzy zajmują dziś około 800 milionów stanowisk pracy na całym świecie, zostaną zastąpieni przez roboty.

Badanie zostało przeprowadzone w 46 krajach, w których wzięto pod uwagę 800 różnych zawodów. Instytut wziął pod uwagę możliwości i stan gospodarczy danego państwa. Okazuje się, że zjawisko w największym stopniu dotknie bogatsze kraje, takie jak Niemcy i Stany Zjednoczone, które stać będzie na zautomatyzowanie stanowisk pracy. Państwa, które słabiej się rozwijają nie powinny mieć takiego problemu.

Cyberwojna. Wojna bez amunicji?

Cyberwojna. Wojna bez amunicji?

Piotr Łuczuk

To pierwsza na naszym rynku taka książka rodzimego autora.
Opisane wydarzenia, analizy i prognozy nie są bynajmniej dziełem fikcji literackiej. Nie są wyssaną z palca czarną wizją przyszłości. Są niestety jak najbardziej realne.

 

Podobno najbardziej ucierpią operatorzy maszyn i pracownicy sektora spożywczego. Problem mogą mieć także brokerzy kredytów hipotecznych, księgowi, czy asystenci prawni. Ratunkiem dla pracowników może być szybkie przekwalifikowanie. Na szczęście zawody, które wymagają interakcji z ludźmi, takie jak lekarz, prawnik, nauczyciel czy barman, a także hydraulik i ogrodnik, zostały zakwalifikowane, jako mniej podatne na automatyzację. Na dzień dzisiejszy trudno sobie wyobrazić nauczyciela robota, jednak biorąc pod uwagę fakt, że istnieje już robot Sophia, który jest w stanie przeprowadzić z człowiekiem logiczną rozmowę i otrzymał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej, nie wiadomo, czy ktokolwiek może dziś spać spokojnie.

McKinsey Global Institute przewiduje, że w związku ze zmianami, w krajach bardziej rozwiniętych przybędzie studentów. Młodzi ludzie zostaną zmuszeni iść na studia, ponieważ wiele stanowisk, które nie wymagają wyższej edukacji zostanie zautomatyzowanych.

Według raportu w samych Stanach Zjednoczonych do 2030 roku, istniejące dziś etaty zostaną pomniejszone o 39, a nawet 73 miliony, z czego około 20 milionów może w łatwy sposób zmienić branżę.

Autorzy raportu zaznaczają, że zautomatyzowanie miejsc pracy będzie wielkim wydarzeniem, które przyczyni się do wielu zmian i zmieni oblicze dotychczasowego rynku pracy. Zmiany przyniosą również nowe miejsca pracy między innymi w branży informatycznej. McKinsey Global Institute wezwał głowy państw, aby już dziś uchwaliły plan przekwalifikowania swoich obywateli.


Źródło: BBC, kf

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.