Alarmujące wyniki badań dotyczących wirusa HIV w Europie!

Alarmujące wyniki badań dotyczących wirusa HIV w Europie!

Wolontariuszka w ramach profilaktyki HIV w Kambodży przedstawia zagrożenia płynące z brania narkotyków.    Fot.:Ryan Libre/AusAID/2.0/Wikimedia commons Wolontariuszka w ramach profilaktyki HIV w Kambodży przedstawia zagrożenia płynące z brania narkotyków. Fot.:Ryan Libre/AusAID/2.0/Wikimedia commons Liczba osób u których diagnozuje się wirus powodujący AIDS wciąż rośnie. Według najnowszego raportu przeprowadzonego przez WHO, Europa jest jedynym kontynentem gdzie wirus wzrasta zamiast ustępować. To właśnie w Europie z roku na rok, odnotowuje się coraz większą liczbę zakażonych, co gorsza pomimo szerokiego dostępu do medycyny większość z nich nie ma pojęcia o swojej chorobie.

Raport WHO wykazał, że tylko 2016 rok przyniósł Europie około 160 000 nowych zachorowań! Jest to rekordowa liczba. Według statystyk co sześć sekund dochodzi do zakażenia wirusem HIV. Najbardziej narażona na zachorowania jest Europa Wschodnia. Region ten stanowi aż 80% zakażeń!

Te liczby niepokoją, WHO ostrzega, iż epidemia rozprzestrzenia się „w alarmującym tempie. Jest to najwyższa liczba przypadków odnotowanych w ciągu jednego roku. Jeśli ta tendencja się utrzyma, nie będziemy w stanie osiągnąć celu, jakim jest zażegnanie epidemii HIV do końca 2030 roku”. Powiedziała dyrektor regionu europejskiego WHO, węgierka Zsuzsanna Jakab.

Dzieje Polski. Tom 3. Królestwo zwycięskiego orła

Dzieje Polski. Tom 3. Królestwo zwycięskiego orła

Andrzej Nowak


Kolejny tom wspaniałej historii Polski opowiedzianej piórem profesora Andrzeja Nowaka liczy 464 strony, czyli o 80 więcej niż poprzednia część. Podobnie jak dwa poprzednie tomy charakteryzuje się wysokim poziomem edytorskim.

 

Trend jest niepokojący nie tylko ze względu na liczby, ale także z powodu późnego wykrywania nosicielstwa wirusa. Istnieje wielu nieświadomych nosicieli HIV, którzy o problemie dowiadują się dopiero po kilku latach. Niejednokrotnie prawda o HIV wychodzi na jaw w związku z jedną z chorób, które często towarzyszą zakażeniu. To bardzo utrudnia profilaktykę i leczenie, ponieważ zakażony, może w tym czasie nieświadomie przekazać wirusa innym. Ponadto długo nieleczony wirus, jest trudniejszy do kontrolowania. Okazuje się, że w przypadku Europy, średni czas diagnozy wynosi 3 lata.

Wczesna diagnoza jest w wypadku wirusa HIV niezwykle ważna, gdyż pozwala na wczesne rozpoczęcie leczenia i zwiększa szansę na długie i normalne życie. Andrea Ammon dyrektor ECDC powiedziała, że „Europa musi zrobić więcej w swojej reakcji na HIV”.

Zdaniem WHO konieczne jest wdrożenie nowych strategii, które pozwolą rozpowszechnić badania na obecność wirusa w organizmie. Jednym ze sposobów mogą być testery przeznaczone od samodzielnego użytku.

Na całym świecie z powodu HIV cierpi prawie 37 milionów ludzi. Do tej pory wirus kojarzony był przede wszystkim ubogimi regionami, np. z Afryką, gdzie dostęp do badań, profilaktyki i leczenia jest bardzo ograniczony. Jednak w przeciągu ostatniej dekady palącym problemem stała się Europa Wschodnia.

 

Źródło: reuters, kf

Komentarze (1)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Snakeee

    A co ma wolontariuszka w Kambodży że zdjęcia do faktu, że zachorowania wzrastają w Europie Wschodniej ? Należało dać zdjęcie Polek które tak chętnie wypinają się panom o śniadym kolorze skóry.

  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.