Historyczny dokument uznany za… „mowę nienawiści”!

Historyczny dokument uznany za… „mowę nienawiści”!

Obraz ilustrujący podpisanie deklaracji niepodległości autorstwa Johna Trumbulla  Fot.: Wikimedia Obraz ilustrujący podpisanie deklaracji niepodległości autorstwa Johna Trumbulla.  Fot.: Wikimedia

Algorytm Facebooka zakwestionował fragment amerykańskiej Deklaracji Niepodległości.

W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości, które w Stanach Zjednoczonych obchodzone jest 4 lipca, niewielka teksańska gazeta „The Liberty County Vindicator” publikowała za pośrednictwem serwisu społecznościowego Facebook cytaty z Deklaracji Niepodległości, aby podnieść świadomość historyczną swoich czytelników. Niespodziewanie jeden z postów został zablokowany, a gazeta otrzymała informację, iż łamie on standardy społeczności w zakresie mowy nienawiści.

Sporny fragment zawierał bowiem sformułowanie „bezlitośni indiańscy dzikusi”. Jak to dowcipnie skomentował redaktor Casey Stinnett: „być może gdyby Thomas Jefferson napisał ‘Rdzenni Amerykanie na trudnym etapie rozwoju kulturalnego’, zabrzmiałoby to lepiej. Niestety Jefferson, jak większość ówczesnych brytyjskich osadników, nie miał zbyt przychylnej opinii na temat Rdzennych Amerykanów”.

Jak potwierdziła gazeta, serwis społecznościowy przyznał się do błędu, przywrócił sporny post i przeprosił za omyłkę. Według komentarza umieszczonego na blogu innego dziennikarza, zastępcy redaktora naczelnego magazynu politycznego „Reason” to właśnie pokazuje problem, jaki stanowi automatyczne wyszukiwanie potencjalnie obraźliwych treści. „Robot nauczony, aby wyszukiwać politycznie niepoprawny język, nie jest dość mądry, żeby wykryć, kiedy ten język wchodzi w skład dokumentu o historycznym znaczeniu”.

Źródło: BBC / AM

 

Uległość czy niepodległość

Uległość czy niepodległość

Andrzej Nowak

Zbiór głębokich refleksji prof. Andrzeja Nowaka nad losem naszego narodu. Cieszący się ogromną popularnością i szacunkiem pisarz, wybitny patriota i uczony, wypowiada się o sensie walki Polaków o niepodległość – zarówno dawniej, jak i teraz. Wyjaśnia znaczenie i uwarunkowania powstań, poczynając od konfederacji barskiej, zasadność wojny z bolszewikami, września 1939, zrywu i czynu solidarnościowego z końca XX stulecia.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.