W Chinach uwięziono katolickiego biskupa. Władze nie chcą ujawnić miejsca jego pobytu!

Reżim komunistyczny w Chinach od wielu lat prześladuje wyznawców Chrystusa.   Fot.: Sgerbic/Wikimedia Commons Reżim komunistyczny w Chinach od wielu lat prześladuje wyznawców Chrystusa. Fot.: Sgerbic/Wikimedia Commons W czwartek 6 kwietnia, ks. Vincent Guo Xijin - biskup podziemnego Kościoła katolickiego Chińskiej Republiki Ludowej został zatrzymany podczas wizyty w Biurze Spraw Religijnych w Faun. Nikt nie wie gdzie zabrano biskupa, ani jak długo będzie przetrzymywany.

Biskupa diecezji Mindong nie ma już od tygodnia. Komunistyczne władze nie chcą zdradzić miejsca jego przetrzymywania, uniemożliwiony jest też jakikolwiek kontakt z pasterzem. Ks. Vincent Guo Xijin został następcą zmarłego 30 lipca 2016 roku biskupa Huang Shoucheng, jednak rząd chiński nie uznał tego wyboru, mimo, że uznała go Stolica Apostolska. Powodem zatrzymania biskupa jest najprawdopodobniej próba zmuszenia go do uznania zwierzchnictwa Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich. Jest to chrześcijański związek wyznaniowy, powołany do życia w latach 50. XX przez rząd komunistyczny, w celu zastąpienia zlikwidowanego przez reżim Kościoła katolickiego.  

Wierni obawiają się, że jeżeli pasterz nie zgodzi się na przystąpienie do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, to nigdy nie zostanie przywrócony na stanowisko w swojej diecezji.

Znak, któremu sprzeciwiać się będą

Znak, któremu sprzeciwiać się będą

Adam Bujak, Karol Wojtyła

Unikatowe wydanie ze wzruszającym listem Jana Pawła II o tym albumie napisanym trzy dni przed śmiercią! Watykan, Wielkanoc 2005 Drogi Panie Adamie, Bardzo dziękuję za życzenia i dedykację na ofiarowanym mi albumie "Znak, któremu sprzeciwiać się będą". Wdzięczny jestem za towarzyszenie mi modlitwą i cierpieniem w tym czasie zmagań z chorobą. Odwzajemniam życzenia świąteczne.

 

Jeden z przedstawicieli władzy komunistycznej powiedział, że biskup „musi się uczyć i studiować”, zaś jego zatrzymanie ma potrwać 20 dni. Członkowie diecezji i księża nie wierzą jednak w te absurdalne tłumaczenia, żywią obawy, że biskup jest poddawany fizycznym bądź psychicznym torturom, które mają na celu wymusić na nim podporządkowanie Patriotycznemu Stowarzyszeniu Katolików Chińskich. Jednak zdaniem jednego z księży, "nie jest możliwe, aby biskup przyłączył się do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich i nigdy tego nie zrobi".

Według opinii niektórych księży, zagranie komunistycznego rządu ma na celu wywołać konfrontację podziemnego Kościoła katolickiego z Patriotycznym Stowarzyszeniem Katolików Chińskich, które oficjalnie nie uznaje zwierzchności papieża.

59 letni biskup jest lubiany wśród wiernych, jego życiową misją od początku było zachęcanie młodych mężczyzn i kobiet do odkrywania swojego powołania w służbie Bogu i bliźnim. Trzeba powiedzieć, że nie jest to pierwszy raz kiedy ks. Vincent Guo Xijin trafił do więzienia z powodów politycznych. Jako kapłan był więziony w latach 1990-1992, 1993-1994 oraz w 1996 roku.

Nie jest to pierwsza konfrontacja państwa z podziemnym Kościołem katolickim. W Chinach dochodzi do wielu zdarzeń kiedy to prześladuje się wyznawców Chrystusa. Między innymi, dwa lata temu policja zburzyła budowaną przez chrześcijan świątynię.

Kościół katolicki jest w Chinach Kościołem prześladowanym, jednak mimo to wyznawców Chrystusa na tych terenach wciąż przybywa, według dostępnych informacji liczba katolików w Chinach sięga już 7 milionów wyznawców.

 

Źródło: AsiaNews, Katholisches, kf

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.