To nie jest tylko „dobry pan od kremówek”. Rozmowa z Jolantą Sosnowską, autorką biografii św. Jana Pawła II w tygodniku ,,Niedziela''

To nie jest tylko „dobry pan od kremówek”. Rozmowa z Jolantą Sosnowską, autorką biografii św. Jana Pawła II w tygodniku ,,Niedziela''

Źródło: Tygodnik Katolicki Niedziela Źródło: Tygodnik Katolicki Niedziela „Nie godzę się na redukowanie osoby św. Jana Pawła II do postaci delektującej się kremówkami i przedstawianie go w taki sposób. A tak, niestety, funkcjonuje w potocznej opinii” – mówi autorka I tomu biografii św. Jana Pawła II pt. „Hetman Chrystusa” Jolanta Sosnowska w wywiadzie dla tygodnika „Niedziela”.

Dla autorki dzieła myśli Ojca Świętego są bez wątpienia drogowskazem życiowym odkrywanym na nowo. Słowa świętego w kontekście dzisiejszych czasów brzmią jak przepowiednia: dechrystianizacja Europy i świata, brutalna laicyzacja życia, relatywizacja pojęcia prawdy, a nawet łamanie sumień. Ojciec Święty uczył, jak w tym świecie przetrwać nie ponosząc ofiary z własnej godności. Mówił o tym w swoich kazaniach, ale najdobitniej pokazywał to swoją postawą wobec drugiego człowieka. Pokolenie Polaków rocznik 60.-70. ma łatwiej. Pamiętamy niektóre homilie lub choćby hasła Ojca Świętego. Wrosły w nasze życie jak stereotyp. Są, ale nie zastanawiamy się nad ich treścią. Trudniej ma najmłodsze pokolenie. Nastolatkowie nie wiedzą… nic. Prawdę, którą otrzymują od nas o świętym Janie Pawle II, po prostu przyjmują lub nie. Książka „Hetman Chrystusa” wprowadza nas w świat Ojca Świętego bez tajemnic. Ci, którzy go pamiętają, nagle odkrywają sens w zapomnianych i jakże ważnych myślach Ojca Świętego. Ci, którzy szukają jakiejkolwiek prawdy i odpowiedzi na pytanie, jak żyć, w końcu ją znajdują. Serdecznie zapraszam do lektury I tomu.

 Artykuł ukazał sie w Tygodniku Katolockim Niedziela NR 33 / 19 VIII 2018

Hetman Chrystusa. Biografia św. Jana Pawła II - tom 1.

Hetman Chrystusa. Biografia św. Jana Pawła II - tom 1.

Jolanta Sosnowska

Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.