Św. Jan Paweł już w 1984 r. przewidział, że kryzys Kościoła rozpęta się wokół małżeństwa.

Św. Jan Paweł już w 1984 r. przewidział, że kryzys Kościoła rozpęta się wokół małżeństwa.

Św. Jan Paweł II. Fot.: Adam Bujak Św. Jan Paweł II. Fot.: Adam Bujak

Św. Jan Paweł II przewidział, że może powstać kryzys w związku z ponownym zawieraniem małżeństwa przez osoby cywilnie rozwiedzione, które wcześniej były w sakramentalnym związku małżeńskim.

Ojciec Święty Jan Paweł II ostrzegał, że zarówno księża, jak i sama wspólnota Kościoła katolickiego płacą wysoką cenę, pozostając nieustannie wiernymi nauce Kościoła w sprawie małżeństwa i prokreacji.

Święty Jan Paweł II w 1984 r. zwracał się dwukrotnie do kapłanów uczęszczających do seminarium, podczas przemówienia w marcu w Watykanie, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety są zdolni całkowicie pojąć nauczanie Kościoła dot. małżeństwa.

„Nie dajcie sobie wmówić, że kiedy wasza nauka jest wierna Magisterium Kościoła, to nauczacie czegoś, czego mężczyźni i kobiety nie są w stanie zrozumieć. To nie prawda, tę naukę rozumieją już dziś mężczyźni i kobiety. To nauczanie, które głosicie i które rozbrzmiewa w ich uszach, jest bowiem już dawno zapisane w ich sercu," powiedział wówczas Ojciec Święty Jan Paweł II do zgromadzonych kapłanów.

Ponad 30 lat później Papież Franciszek oznajmił, że nauczanie Kościoła bardziej przypomina „sztuczny ideał teologiczny”, niż rzeczywistość wiążącą ludzi we wspólnocie Kościoła Świętego.

Rok 6. Droga przez Rok Święty

Rok 6. Droga przez Rok Święty

Jan Paweł II, Arturo Mari

Szósty tom z "Dziejów Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II". Album przedstawia wydarzenia kolejnego roku pontyfikatu Jana Pawła II – od 16 października 1983 do 15 października 1984. Wspaniałe fotografie Artura Mariego ukazują najważniejsze wydarzenia, spotkania, pielgrzymki, audiencje i wydarzenia z tego czasu, m.in.

 

Tego typu wypowiedzi, jak i niejasna interpretacja adhortacji papieża Franciszka „Amoris Laetitia” sprawiły, że wielu odnosi się z większą tolerancją do praktyk, których Kościół nie powinien wspierać, jak np. akceptowanie ponownego zamążpójścia, podczas gdy wcześniejszy współmałżonek żyje czy też umożliwianie takim parom przyjmowania Komunii św.

Tymczasem w 1984 r. św. Jan Paweł II dokładnie wyłożył, w jaki sposób zgodnie z zaleceniem Chrystusa należy przekazywać nauczanie Kościoła o nierozerwalności małżeństwa. „Również wy, jako kapłani pracujący w imię Chrystusa,” powiedział wówczas papież z Polski do kapłanów, „musicie pokazać małżonkom, że to, czego Kościół naucza o odpowiedzialnej prokreacji, jest niczym innym, jak pierwotnym planem, który Stwórca założył wobec mężczyzny i kobiety. Jest to Jego plan dla małżonków, a Odkupiciel przyszedł na Ziemię, aby ten plan ponownie potwierdzić.”

Jan Paweł II zauważył wtedy również, że norma moralna nauczana przez encykliki „Humanae Vitae” (Paweł VI) i „Familiaris Consortio” (św. Jan Paweł II) jest „obroną całej prawdy o miłości małżeńskiej, ponieważ wyraża podstawowe wymagania tej miłości.”

Jest to o tyle istotne, że adhortacja Franciszka „Amoris Laetitia” odnosi się do podobnej problematyki, ale w wielu miejscach proponuje inne rozwiązania.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.