Polscy biskupi spotkali się, aby rozmawiać na temat roli Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Złoty tydzień

Polscy biskupi spotkali się, aby rozmawiać na temat roli Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Sekretariat Episkopatu Polski.  Fot. Adrian Grycuk,  CCA-Share Alike 3.0 Sekretariat Episkopatu Polski. Fot. Adrian Grycuk, CCA-Share Alike 3.0
W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie rozpoczęło się 378. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi będą rozmawiać m.in. na temat roli Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz duszpasterstwa młodzieży w perspektywie zbliżającego się synodu biskupów i Światowych Dni Młodzieży. Pierwszy dzień obrad zakończy Msza św. w piątą rocznicę wyboru papieża Franciszka. Drugi – uroczystości związane z przeniesieniem doczesnych szczątków abp. Stanisława Galla do katedry polowej Wojska Polskiego.

Obrady biskupów z udziałem gości z zagranicy rozpoczęły się we wtorek, 13 marca o godz. 11.00 w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Jak poinformował rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik, tego dnia biskupi wysłuchają m.in. wykładu prof. Jana Żaryna poświęconego roli Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Podczas zebrania bp Marek Solarczyk omówi kwestię duszpasterstwa młodzieży, natomiast abp Wiktor Skworc zrelacjonuje rzymskie sympozjum na temat ekologii, w którym wziął udział pod koniec lutego.

Pierwszy dzień zebrania plenarnego zakończy Msza św. w piątą rocznicę wyboru papieża Franciszka w Świątyni Opatrzności Bożej. Uroczystej Eucharystii o godz. 17.30 z udziałem Episkopatu Polski będzie przewodniczył nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosi metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda.

14 marca w katedrze polowej odbędzie się zaś ponowny pogrzeb abp. Stanisława Galla (1865-1942) pierwszego biskupa polowego Wojsk Polskich. Mszy Świętej w katedrze polowej o godz. 16.00 z udziałem biskupów będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, kazanie wygłosi bp Józef Guzdek, zaś liturgię „ostatniego pożegnania” poprowadzi abp Sławoj Leszek Głódź.

Sprowadzenie doczesnych szczątków arcybiskupa do katedry polowej rozpoczyna okres przygotowania ordynariatu do setnej rocznicy powołania istnienia Biskupstwa Polowego.

 

Źródło: episkopat.pl

Kościół na Straży Polskiej Wolności. Tom 2. Przedmurze chrześcijaństwa. Czas królów elekcyjnych

Kościół na Straży Polskiej Wolności. Tom 2. Przedmurze chrześcijaństwa. Czas królów elekcyjnych

Robert Kościelny

Tak jeszcze nikt nie przedstawiał dziejów i Kościoła, i narodu - nie tylko w Polsce. Seria wydawnicza Białego Kruka KOŚCIÓŁ NA STRAŻY POLSKIEJ WOLNOŚCI to cztery najwyższej jakości edytorskiej i graficznej tomy ukazujące zależność losów Polaków od wiary katolickiej - i odwrotnie.

 

 

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.