Podczas Mszy św. podziękowano za 9 lat posługi abpa Henryka Hosera. Nie jest już biskupem warszawsko-praskim.

Podczas Mszy św. podziękowano za 9 lat posługi abpa Henryka Hosera. Nie jest już biskupem warszawsko-praskim.

Abp Henryk Hoser podczas rozmowy z miesięcznikiem Abp Henryk Hoser podczas rozmowy z miesięcznikiem "Wpis".

To były lata budowania żywego Kościoła, który jest wyrazistym znakiem Boga w tym świecie – powiedział abp Henryk Hoser, podsumowując ponad dziewięcioletnią posługę na urzędzie ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej.

 

W czasie Mszy św. do Bożego Miłosierdzia w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika zgromadziło się liczne grono duchowieństwa i wiernych, którzy polecali Bogu byłego pasterza. W uroczystościach wzięli udział wszyscy biskupi diecezji.

Dziękujemy za twoją pasterską troską i oddanie zwłaszcza w kształtowanie nowego modelu duszpasterstwa rodzin — powiedział w czasie homilii bp Romuald Kamiński, zapewniając, że zainicjowane dzieło będzie kontynuowane.

Zwrócił uwagę na wkład abp. Hosera w całe dzieło przepowiadania Dobrej Nowiny z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy technologii medialnych.

Apostołowie musieli nabiegać się po całej Azji i Europie, by zanieść Słowo Boże. Tymczasem w dzisiejszej dobie poprzez dar, jakim są media, nie wychodząc z domu możemy niczym św. Paweł docierać aż na krańce świata — powiedział bp Kamiński.

Przypomniał, że każdy chrześcijanin zobowiązany jest do dawania świadectwa swojej wiary. Zachęcał wiernych do refleksji nad ich wewnętrzną motywacją, która leży u podstaw wielu podejmowanych działań.

Czy w tym, co robimy, rzeczywiście dbamy o Bożą chwałę? Czy cenimy miejsca sakralne? Czy troszczymy się o „Boży Dom”, którym jest wspólnota Kościoła, bo jak uczy nas Biblia ‘Pan jest obecny pośród swego ludu”? — pytał bp Kamiński.

Podkreślił, że odpowiedzią na rosnący ateizm, który owocuje zamachem na ludzkie życie zwłaszcza to nienarodzone, jest wołanie o Boże Miłosierdzie, o przemianę ludzkich serc.

Żyjemy w czasach kiedy wypełniają się proroctwa. Poprzez orędzie zostawione św. Faustynie Bóg postawił przed naszym narodem niezwykłą misję. Jej wypełnieniem były mi.n. ŚDM w Krakowie, które można przyrównać do świąt Pięćdziesiątnicy. Młodzi z różnych zakątków świata wyjechali od nas z orędziem Bożego Miłosierdzia rozchodząc się niczym iskry do najdalszych zakątków ziemi — zwrócił uwagę nowy bp warszawsko-praski.

Polsko, uwierz w swoją wielkość. Głos biskupów w sprawie ojczyzny 2010-15

Polsko, uwierz w swoją wielkość. Głos biskupów w sprawie ojczyzny 2010-15

Adam Bujak, bp Ignacy Dec, abp Wacław Depo, bp Antoni Dydycz, abp Andrzej Dzięga, abp Henryk Hoser

„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej.” Kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia Książka ta jest wyrazem sprzeciwu wobec triumfujących od kilku lat treści i tonu antypolskiej oraz antychrześcijańskiej propagandy.

 

Podsumowując lata swojej posługi na urzędzie biskupa warszawsko-praskiego abp Henryk Hoser wyraził wdzięczność wszystkim stanom Kościoła za trud budowania wspólnoty, w której panuje jedność, spójność i która jest wyrazistym znakiem w współczesnym świecie. – W sposób szczególny dziękuję za uratowania mi rok temu życia, gdy pod wpływem waszych modlitw ‘martwą podniosłem powiekę” – wspominał.

Podkreślił, że Miłosierdzie jest ostatnim słowem Boga. - Bez Niego nasz los byłby nie do pozazdroszczenia, wręcz tragiczny. Ono otwiera nas na nieskończone serce Boga do którego nas wprowadza. Tę miłość Bożą możemy czuć na co dzień – przekonywał .

Nawiązując do słów z homilii ingresowej abp Hoser wyznał, że całe swoje biskupie posługiwanie zawierzył Maryi – Niewieście Obleczonej w Słońce, która czczona jest w diecezji jako ‘Matka Boża Zwycięska’.

Nią się inspirowałem by szukać Jej Syna, by Go dotykać i uzyskiwać uzdrowienie

— oświadczył.

Podkreślił, że podejmując różne wyzwania starał się kontynuować to, co zbudowali jego poprzednicy. Wspomniał postać pierwszego pasterza bp. Kazimierza Romaniuka, który położył podwaliny pod Kościół lokalny oraz abp Sławoja Leszka Głódzia, który rządził diecezją mocną ręką i wyciągniętym ramieniem. Wyraził przy tym radość z nominacji papieskiej swojego następcy bp Romualda Kamińskiego, który jak zauważył „nie tylko doskonale zna diecezję ale również, jak to określił ‘jest Pasterzem Bożego Serca’, co gwarantuje ciągłą i harmonijną kontynuację.”

Podziękował również kapłanom za ich solidarność w czasie ataków medialnych na jego osobę.

Doświadczyłem od was ogromnie dużo dobra, zwłaszcza w sytuacjach trudnych. Kiedy w najdramatyczniejszym momencie, w czasie mszy krzyżma stanęliście po mojej stronie, poczułem że jestem waszym pasterzem — wyznał abp Hoser.

Zapewnił, że odejście z urzędu nie jest dla niego równoznaczne z odejściem z posługi.

Będę tam gdzie Kościół minie postawi — oświadczył, przyznając że czekają go jeszcze „trudne zadania”.

24 maja 2008 papież Benedykt XVI mianował abp Henryka Hosera biskupem diecezjalnym diecezji warszawsko-praskiej. Ingres do bazyliki katedralnej św. Michała i św. Floriana w Warszawie, w trakcie którego kanonicznie objął on diecezję, odbył się 28 czerwca 2008. Po ponad dziewięciu latach kiedy doszedł do wieku emerytalnego papież Franciszek 8 grudnia 2017 przyjął jego rezygnację z urzędu biskupa diecezjalnego.

 

Źródło: Diecezja warszawsko-praska

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.