Papież Franciszek: „Nic nie wymaże Chrztu św.”

Papież Franciszek: „Nic nie wymaże Chrztu św.”

 Papież Franciszek błogosławi dziecko w brzuchu jego mamy przed Bazyliką św. Piotra w Rzymie podczas spotkania modlitewnego w Dzień Rodziny, zorganizowanego w Roku Wiary 26 października 2013 r. Źródło: L Osservatore Romano Papież Franciszek błogosławi dziecko w brzuchu jego mamy przed Bazyliką św. Piotra w Rzymie podczas spotkania modlitewnego w Dzień Rodziny, zorganizowanego w Roku Wiary 26 października 2013 r. Źródło: L'Osservatore Romano

W trakcie środowej audiencji generalnej Ojciec Święty Franciszek wygłosił katechezę na temat sakramentu Chrztu św. mówiąc m.in.: „Chrztu św. się nie powtarza, ponieważ odciska on niezatarty znak duchowy na osobie ochrzczonej, którego nigdy żaden grzech nie wymaże. Grzech jednak uniemożliwia przyniesienie owocu zbawienia”. Tłumaczył, że tak, jak rodzice dają swoim dzieciom ziemskie życie, tak wspólnota Kościoła św. daje życie duchowe człowiekowi dzięki sakramentowi Chrztu św. W chwili Chrztu św. bowiem Bóg uznaje człowieka za swoje dziecko (Boże), jakby mówił do niego: „jesteś moim ukochanym dzieckiem”. Ojcowski głos Boga jest niesłyszalny dla ucha, ale słyszy go serce człowieka, któremu głos Boży towarzyszy przez całe życie, nie opuszcza nas.


Papież Franciszek powiedział też, iż Kościół, jako wspólnota wierzy, że Chrzest św. otwiera drogę do zbawienia ludzkiego. Pomimo grzechów, które ochrzczeni popełniają, bez względu na ich kaliber, przynależą do Boga i wspólnoty Kościoła, i nic tego nie zmieni. Przynależność ta nie przemija. Ojciec Święty poprosił zgromadzonych, aby powtórzyli z nim na głos słowa: „Bóg nigdy nie odrzuca swoich dzieci”.

Wierzymy, że Duch Święty działa podczas sakramentu Chrztu św., oczyszcza osobę, uświęca ją i jednoczy z Jezusem Chrystusem, że dzieje się to w momencie, kiedy kapłan namaszcza osobę ochrzczoną krzyżmem świętym, mówiąc: „Bóg wszechmogący, Ojciec naszego Pana, Jezusa Chrystusa, który cię uwolnił od grzechu i odrodził z wody i z Ducha Świętego, On sam namaszcza ciebie krzyżmem zbawienia, abyś włączony(a) do ludu Bożego, wytrwał(a) w jedności z Chrystusem Kapłanem, Prorokiem i Królem na życie wieczne”.

Ojciec Święty zakończył katechezę stwierdzeniem, że powołanie katolickie można podsumować jako konieczność życia w jedności z Jezusem Chrystusem i Jego Kościołem „w celu wypełnienia misji na tym świecie, przynosząc owoce, które trwają wiecznie.”

Źródło: Radio Watykańskie, BT

Pamiętnik konklawe 2013

Pamiętnik konklawe 2013

Michał Klag, Adam Sosnowski

Ta książka to autentyczny przekaz z samego centrum wydarzeń, to zapis niezwykłych chwil, emocji i wrażeń, które towarzyszyły rezygnacji Benedykta XVI, wyborowi nowego papieża Franciszka i pierwszym dniom jego pontyfikatu – aż do Świąt Wielkanocnych. Książka zawiera wszystkie homilie i przemówienia papieskie z tego okresu.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.