Ojciec Święty Franciszek: Wszyscy mamy obowiązek przeciwstawiania się handlowi ludźmi!

Ojciec Święty Franciszek: Wszyscy mamy obowiązek przeciwstawiania się handlowi ludźmi!

Papież Franciszek podczas konferencji prasowej w samolocie. Fot.: z książki Papież Franciszek podczas konferencji prasowej w samolocie. Fot.: z książki "Franciszek. Prawdziwa historia życia".

Po odmówieniu w niedzielę, 29 lipca, z wiernymi zebranymi na Placu św. Piotra południowej modlitwy maryjnej Ojciec Święty Franciszek odniósł się do przypadającego dzisiaj Światowego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi i wezwał do przeciwstawienia się tej haniebnej zbrodni.

„Ta plaga prowadzi do zniewolenia wielu mężczyzn, kobiet i dzieci z zamiarem wyzysku pracowniczego i seksualnego, handlu narządami, żebractwa i przymusowej przestępczości” – powiedział Franciszek. „Również szlaki migracyjne są często wykorzystywane przez handlarzy i wyzyskiwaczy do pozyskiwania nowych ofiar handlu ludźmi. Obowiązkiem wszystkich jest potępienie niesprawiedliwości i stanowcze przeciwstawianie się tej haniebnej zbrodni” – dodał. 

Światowy Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi został ustanowiony z inicjatywy ONZ w roku 2014. W 2015 roku papież Franciszek ustanowił zaś Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji nt. Walki z Handlem Ludźmi. Jest on obchodzony w dniu liturgicznego wspomnienia pochodzącej z Sudanu św. Józefiny Bakhity, 8 lutego.W tym roku jego hasłem były słowa: „Migracja wolna od handlu ludźmi”.

W Polsce problematyką walki z handlem ludźmi zajmuje się m.in. „Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa” przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Jedną z jej inicjatyw jest modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego w nocy o godz. 3.00 rano w pierwsze soboty miesiąca. Najbliższa taka modlitwa będzie miała miejsce 4 sierpnia.

Źródło: KEP

Franciszek. Prawdziwa historia życia

Franciszek. Prawdziwa historia życia

Agnieszka Gracz, Adam Sosnowski

Pierwsza pełna biografia Ojca Świętego Franciszka na polskim rynku. Od włoskich przodków rodziny Bergoglio aż po koniec pierwszego roku pontyfikatu! Agnieszka Gracz i Adam Sosnowski przewędrowali ścieżki jego życia: od Piemontu poprzez Buenos Aires aż po Watykan. Opisują koleje życia Ojca Świętego, ale i argentyńską rzeczywistość, krańcowo odbiegającą od europejskiej – bez tego nie sposób zrozumieć fenomenu papieża Franciszka.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.