Nowa dykasteria powołana przez papieża Franciszka otrzymała swoje zadania.

Nowa dykasteria powołana przez papieża Franciszka otrzymała swoje zadania.

 Ojciec Alexandre Awi Mello, włoski duchowny, od maja 2017 roku sekretarz dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. / Źródło Dicastery Laity Family Life / YouTube Ojciec Alexandre Awi Mello, włoski duchowny, od maja 2017 roku sekretarz dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. / Źródło: Dicastery Laity Family Life / YouTube

Przygotowanie Światowych Dni Młodzieży i Światowego Spotkania Rodzin – te dwa zadania znalazły się m.in. w nowych statutach Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Do kompetencji nowej watykańskiej dykasterii należeć będą kwestie związane z promocją życia, apostolatu świeckich, apostolskiej troski o młodzież, rodzinę i jej misję zgodnie z planem Bożym oraz troska o ludzkie życie i jego obrona. Wszystkie te zadania, jak czytamy w statutach, dykasteria wypełniać będzie zgodnie z zasadami kolegialności, synodalności i pomocniczości, ściśle współpracując z poszczególnymi episkopatami i Kościołami lokalnymi.

Statuty doceniają obecność świeckich w tej nowej watykańskiej instytucji. Jej podsekretarze mają być ludźmi świeckimi, możliwe jest to także w przypadku sekretarza. Wskazuje się też na konieczność, na ile to jest możliwe, zatrudnienia ludzi z najróżniejszych regionów świata.

Dykasteria pozostaje w ścisłym związku z Instytutem Teologicznym Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie, by wyznaczać wspólny kierunek, gdy chodzi o studia nad małżeństwem, rodziną i życiem. Papieska Akademia Życia jest związana z nową dykasterią, gdy chodzi o kwestie dotyczące ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz ochrony życia poczętego. Wyszczególniono takie wspólne zadania, jak m.in. pomoc kobietom w trudnej ciąży, zapobieganie aborcji i wspomaganie kobiet, które dokonały aborcji.

Decyzją papieża Franciszka z 1 września 2016 r. Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia przejęła kompetencje zlikwidowanych Papieskich Rad ds. Świeckich i ds. Rodziny. Pierwszą z wymienionych Rad przez 13 lat kierował polski kardynał Stanisław Ryłko.

Źródło: Radio Watykańskie

Ufne Serca. Jan Paweł II i dzieci. Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej

Ufne Serca. Jan Paweł II i dzieci. Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej

Arturo Mari

Na prawie 120 fotografiach utrwalono wzruszające, niezwykłe relacje między Janem Pawłem II i dziećmi. Przez ponad 20 lat towarzyszył im okiem artysty i dokumentalisty papieski fotograf Arturo Mari. Jego zdjęcia zawierają niesamowity ładunek emocjonalny i trafiają prosto do serca. Ponadto książka opatrzona jest wspaniałymi cytatami i refleksjami Papieża Jana Pawła II na temat dzieci, pierwszej Komunii św., rodziny i małżeństwa.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.