Nowa dykasteria powołana przez papieża Franciszka otrzymała swoje zadania.

 Ojciec Alexandre Awi Mello, włoski duchowny, od maja 2017 roku sekretarz dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. / Źródło Dicastery Laity Family Life / YouTube Ojciec Alexandre Awi Mello, włoski duchowny, od maja 2017 roku sekretarz dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. / Źródło: Dicastery Laity Family Life / YouTube

Przygotowanie Światowych Dni Młodzieży i Światowego Spotkania Rodzin – te dwa zadania znalazły się m.in. w nowych statutach Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Do kompetencji nowej watykańskiej dykasterii należeć będą kwestie związane z promocją życia, apostolatu świeckich, apostolskiej troski o młodzież, rodzinę i jej misję zgodnie z planem Bożym oraz troska o ludzkie życie i jego obrona. Wszystkie te zadania, jak czytamy w statutach, dykasteria wypełniać będzie zgodnie z zasadami kolegialności, synodalności i pomocniczości, ściśle współpracując z poszczególnymi episkopatami i Kościołami lokalnymi.

Statuty doceniają obecność świeckich w tej nowej watykańskiej instytucji. Jej podsekretarze mają być ludźmi świeckimi, możliwe jest to także w przypadku sekretarza. Wskazuje się też na konieczność, na ile to jest możliwe, zatrudnienia ludzi z najróżniejszych regionów świata.

Dykasteria pozostaje w ścisłym związku z Instytutem Teologicznym Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie, by wyznaczać wspólny kierunek, gdy chodzi o studia nad małżeństwem, rodziną i życiem. Papieska Akademia Życia jest związana z nową dykasterią, gdy chodzi o kwestie dotyczące ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz ochrony życia poczętego. Wyszczególniono takie wspólne zadania, jak m.in. pomoc kobietom w trudnej ciąży, zapobieganie aborcji i wspomaganie kobiet, które dokonały aborcji.

Decyzją papieża Franciszka z 1 września 2016 r. Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia przejęła kompetencje zlikwidowanych Papieskich Rad ds. Świeckich i ds. Rodziny. Pierwszą z wymienionych Rad przez 13 lat kierował polski kardynał Stanisław Ryłko.

Źródło: Radio Watykańskie

Ufne Serca. Jan Paweł II i dzieci. Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej

Ufne Serca. Jan Paweł II i dzieci. Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej

Arturo Mari

Na prawie 120 fotografiach utrwalono wzruszające, niezwykłe relacje między Janem Pawłem II i dziećmi. Przez ponad 20 lat towarzyszył im okiem artysty i dokumentalisty papieski fotograf Arturo Mari. Jego zdjęcia zawierają niesamowity ładunek emocjonalny i trafiają prosto do serca. Ponadto książka opatrzona jest wspaniałymi cytatami i refleksjami Papieża Jana Pawła II na temat dzieci, pierwszej Komunii św., rodziny i małżeństwa.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.