Kościół ewangelicko-luterański w Szwecji wprowadza do liturgii język neutralny płciowo!

Kościół ewangelicko-luterański w Szwecji wprowadza do liturgii język neutralny płciowo!

Antje Jackelén, kobieta-biskup kierująca Kościołem ewangelicko-luterańskim w Szwecji.  Fot.:Jan Norden / IKON/3.0 Unported/Wikimedia Commons Antje Jackelén, kobieta-biskup kierująca Kościołem ewangelicko-luterańskim w Szwecji. Fot.:Jan Norden / IKON/3.0 Unported/Wikimedia Commons Kościół ewangelicko-luterański w Szwecji, który jest największym Kościołem protestanckim na świecie, postanowił wesprzeć promowaną przez ideologię gender neutralność płciową.

Stojąca na czele Kościoła Antje Jackelén, która jest pierwszą w historii kobietą-prymasem Kościoła ewangelicko-luterańskiego w Szwecji, wezwała duchownych do używania neutralnego płciowo języka podczas odnoszenia się do Boga. Kobieta sugeruje, aby powstrzymać się od używania takich zwrotów jak „Pan” i „On”, które sugerują, że Bóg jest mężczyzną, a zamiast tego mówić po prostu „Bóg”, by nie narzucać płci.

Zmiany dotyczyć mają nie tylko języka mówionego, ale i stosowanego w liturgiach, modlitwach, czy śpiewanych hymnach. Decyzja o zmianach została podjęta podczas ośmiodniowej konferencji, w której uczestniczyło 251 przedstawicieli Kościoła ewangelicko-luterańskiego. Według planów, nowe zapisy wejdą w życie z dniem 20 maja 2018 roku, kiedy chrześcijanie będą obchodzić święto Zesłania Ducha Świętego.

Rafael w Watykanie

Rafael w Watykanie

 

Kolejna, po "Kaplicy Sykstyńskiej", monumentalna publikacja, prezentująca sztukę Watykanu! Potężne dzieło edytorskie. Pierwsze w świecie pełne studium wykonywanych przez najwybitniejszych artystów dekoracji krużganków (Loggi) w Pałacu Apostolskim. Wyjątkowe, bogate i nowatorskie opracowanie wybitnej historyk sztuki – Nicole Dacos.

 

Antje Jackelén przekonuje o słuszności swojej decyzji, powołując się na konferencję z 1986 roku, kiedy temat bardziej ogólnego, neutralnego płciowo języka, był już rzekomo poruszany. Kobieta-arcybiskup tłumaczy, iż Bóg wykracza poza płeć, dlatego słusznym jest, by nie nazywać go zaimkami męskoosobowymi. „Teologicznie, na przykład, wiemy, że Bóg wykracza poza nasze pojęcie płci, Bóg nie jest człowiekiem”.

Wierni liczącego ponad 6 225 000 osób Kościoła ewengelicko-luterańskiego, nie są zgodni co do ogłoszonych decyzji. Christer Pahlmblad, profesor teologii związany ze szwedzkim Uniwersytetem w Lund, powiedział, że posunięcie to „podważa doktrynę Trójcy Świętej i wspólnotę z innymi Kościołami chrześcijańskimi. To naprawdę nie jest mądre, aby Kościół Szwecji [red. tak potocznie nazywany jest ów Kościół] był znany jako Kościół, który nie szanuje wspólnego dziedzictwa teologicznego”.

Jeżeli ustalenia faktycznie wejdą w życie, wprowadzą zamieszanie oraz najprawdopodobniej doprowadzą, do jeszcze głębszego rozłamu z Kościołem katolickim.

 

Źródło: breakingnews.ie, kf

Komentarze (4)

 • Podpis:
  E-mail:
 • Adam

  Polecam film "Luter i rewolucja protestancka" - Grzegorz Braun. http://www.grzegorzbraun.pl/2017/11/07/pokazy-filmu-luter-rewolucja-protestancka/

 • Maciej

  Przystojna prymasica. Na pewno bardziej przystojna od naszego prymasa...

 • pospolitykrytyk

  Kościół ewangelicko luterański w Szwecji nie jest największym protestanckim kościołem na swiecie.

 • obserwator

  No to będą mieli problem z Jezusem Chrystusem

 • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.