Jest katoliczką, więc nie ma prawa do tronu!

Jest katoliczką, więc nie ma prawa do tronu!

Fot.: Pixabay Fot.: Pixabay

Księżniczka Aleksandra z Hanoweru, członkini rodziny królewskiej Monako, została usunięta z brytyjskiej linii sukcesyjnej za bycie katoliczką.

Wiadomość ta została opublikowana w języku angielskim pod koniec września. Ponieważ brytyjski monarcha jest głową Kościoła anglikańskiego, który jest ustanowionym Kościołem, brytyjskie prawo zakazuje obejmowania tronu katolikom.

Akt o sukcesji z 2013 roku zezwolił następcom tronu na małżeństwo z katolikami, wśród innych wyznań. Jednak prawo nadal stanowi, że rządzący brytyjski suweren nie może być katolikiem. Katolicy zostali pozbawieni prawa dziedziczenia angielskiego tronu od czasu Aktu o następstwie tronu z 1701 r.

Strona internetowa monarchii brytyjskiej wymienia tylko pierwszych siedemnaście osób w linii dziedziczenia. Dziewiętnastoletnia księżniczka Aleksandra urodziła się w Austrii, a dwa miesiące po narodzeniu została ochrzczona jako luteranka. Jest córką Karoliny, księżniczki Hanoweru i księcia Ernesta Augusta z Hanoweru. Ze strony ojca wywodzi się od księżniczki królewskiej Victorii, najstarszej córki królowej Wiktorii i księcia Alberta.
Aleksandra jest wnuczką Grace Kelly, która w 1956 roku została księżną Monako, gdy poślubiła Rainiera III. Tak więc oprócz tego, że była w brytyjskiej linii sukcesji, Aleksandra zajmuje 12. miejsce w kolejności następstwa tronu Monako. Katolicka księżniczka jest łyżwiarką figurową i reprezentowała Monako na międzynarodowych zawodach łyżwiarskich.

Wraz z Aleksandrą z brytyjskiej linii sukcesyjnej został również wykluczony lord Nicholas Windsor. Lord Nicholas jest prawnukiem Jerzego V (kuzynem Elżbiety II) i został ochrzczony w Kościele anglikańskim. Przeszedł na katolicyzm w 2001 roku.

CatolicNewsAgency/AM/a

Anonimowy katolik

Anonimowy katolik

Thierry Bizot

Niezwykłe świadectwo człowieka, które w porywającej powieści opowiada prawdziwą historię swojego powrotu do wiary. Od obojętności, przez zwątpienie do nawrócenia…
Thierry Bizot, tytułowy „Anonimowy Katolik”, jest znanym producentem telewizyjnym we Francji, odnosi sukcesy, ludzie go lubią i cenią, jada w dobrych restauracjach Paryża, ma żonę oraz dzieci i prowadzi życie w dużej mierze podporządkowane swojej pracy.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.