Abp Marek Jędraszewski: Celibat to szczególny znak sprzeciwu wobec współczesnej kultury.

Abp Marek Jędraszewski: Celibat to szczególny znak sprzeciwu wobec współczesnej kultury.

Abp Marek Jędraszewski nałożeniem rąk wyświęca kleryków na diakonów w Katedrze Wawelskiej. Fot. Adam Bujak/Biały Kruk Abp Marek Jędraszewski nałożeniem rąk wyświęca kleryków na diakonów w Katedrze Wawelskiej. Fot. Adam Bujak/Biały Kruk W uroczystość św. Stanisława BM, arcybiskup Marek Jędraszewski udzielił święceń diakonatu 21 alumnom z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. To pierwsze święcenia, których abp Jędraszewski udzielił jako metropolita krakowski

- Bogactwo Kościoła dostrzegane w najbardziej odtrąconych i biednych to skarb Kościoła, któremu mamy służyć, nad którym zwłaszcza diakoni powinni pochylać się z racji swojego miejsca w Kościele. Służba diakonów to wejście w tajemnicę tej miłości, którą żyje Kościół – mówił abp Marek Jędraszewski podczas homilii wygłoszonej w trakcie obrzędu święceń diakonatu w Katedrze na Wawelu.

Arcybiskup przypomniał kandydatom na diakonów trzy najważniejsze zadania, jakie powierza im Kościół, aby ich służba była pełna, wierna, i wypływająca z serca. Jako pierwsze z nich, arcybiskup wymienił obowiązek modlitwy za Kościół – Modlitwy wyrażającej się w codziennej modlitwie brewiarzowej, poprzez którą łączycie się z Ojcem Świętym, biskupami, prezbiterami i całym ludem Bożym, w jednym, wspólnym wysławianiu Boga za miłość, którą nam ukazał w Swym Synu Jezusie Chrystusie. Będziecie to głosić, modląc się i otwierając się przy tym na działanie Ducha Świętego, który jest źródłem tej chwały, jaką nieustanie Kościół oddaje Swemu Panu – mówił.

Kolejnym wymienionym zadaniem, jest przestrzeganie posłuszeństwa i czci wobec biskupa i jego następców, które prowadzi do jedności Kościoła - Jedność z biskupem, jedność serca sprawia, że Kościół może cieszyć się jednością, o którą prosił Chrystus swojego Ojca modląc się z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy. Chodzi o tę jedność, która równocześnie jest znakiem dla świata, że święty, katolicki i apostolski Kościół jest rzeczywiście sakramentem obecności Chrystusa pośród nas – mówił abp Jędraszewski.

Eucharystia

Eucharystia

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

Wokół Najświętszego Sakramentu rozbudowana została wspaniała liturgia i obrzędowość; od Pierwszej Komunii św. poprzez barwne, rozmodlone procesje, aż po bogatą działalność sanktuariów eucharystycznych. Hostia (co po łacinie oznacza: ofiara), z pozoru zwykły, okrągły opłatek - po konsekracji staje się prawdziwym ciałem Chrystusa. Dlatego też zamieszkuje we wspaniałych świątyniach, w przepięknych tabernakulach, w relikwiarzach będących prawdziwymi dziełami sztuki.

 

Arcybiskup przypomniał także o świętym zobowiązaniu, jakim jest gotowość do przyjęcia celibatu. -  Zwłaszcza dzisiaj w obecnym świecie, celibat jawi się jako szczególny znak sprzeciwu wobec tego, co proponuje i do czego zachęca współczesna kultura. A tymczasem życie w czystości, która jest najpiękniejszym wyrazem miłości osobistej do Chrystusa i Jego Kościoła, sprawia, że celibat dzisiaj jest jeszcze bardziej szczególnym wyzwaniem dla świata, ale jednocześnie pokazującym, że można, że należy tak żyć, że to jest miarą człowieczeństwa, a na pewno znakiem świętości Kościoła, który swoją moc czerpie nie z siebie i opiera nie na słabościach ludzkich, ale otwiera się na przepotężne działanie Ducha Świętego – mówił.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że posługa diakona nierozerwalnie wiąże się z głoszeniem Ewangelii, nie tylko poprzez czytanie świętych słów, lecz także poprzez własne świadectwo życia, wiary i miłości, potwierdzające prawdziwość słów Ewangelii. Arcybiskup przypomniał także, że diakon jest równocześnie sługą Ołtarza, który biorąc w swoje ręce Ciało i Krew Chrystusa staje się jednocześnie świadkiem Miłości Chrystusa -  To świadek, od którego wymaga się niezwykłej pokory, tej, której przykład i najbardziej przejmującą lekcję dał Jezus Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy klękając przed swoimi uczniami i obmywając im nogi. Nie może być uczestnictwa w najświętszych tajemnicach Eucharystii bez tego wewnętrznego uniżenia się i pokory jak najbardziej autentycznej – mówił.

Święcenia diakonatu przyjmują z rąk biskupa klerycy będący na piątym roku formacji w seminarium duchownym. Wśród zadań powierzanych diakonowi są służba kapłanom i wiernym, m.in. asystowanie w czasie funkcji liturgicznych, udzielanie chrztu, rozdawanie Komunii świętej, czytanie Ewangelii, przewodniczenie nabożeństwom (lecz nie Eucharystii), sprawowanie sakramentaliów, tam, gdzie nie ma kapłana - asystowanie i błogosławienie małżeństwa w imieniu Kościoła na podstawie delegacji biskupa lub proboszcza, prowadzenie pogrzebu, zajmowanie się w imieniu Kościoła dziełami miłosierdzia i administracją oraz akcją społecznej pomocy. Po udzielonych święceniach, diakoni są kierowani do pracy w parafiach Archidiecezji Krakowskiej, gdzie przez następny rok formacji uczą w szkołach oraz podejmują obowiązki duszpasterskie. Po roku posługi w parafiach archidiecezji krakowskiej, diakoni uczestniczą w rekolekcjach, po których przyjmują święcenia prezbiteriatu (kapłańskie).

Polsko, uwierz w swoją wielkość. Głos biskupów w sprawie ojczyzny 2010-15

Polsko, uwierz w swoją wielkość. Głos biskupów w sprawie ojczyzny 2010-15

Adam Bujak, bp Ignacy Dec, abp Wacław Depo, bp Antoni Dydycz, abp Andrzej Dzięga, abp Marek Jędraszewski

„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej.” Kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia Książka ta jest wyrazem sprzeciwu wobec triumfujących od kilku lat treści i tonu antypolskiej oraz antychrześcijańskiej propagandy.

 

Podczas uroczystości, święcenia diakonatu z rąk abp Marka Jędraszewskiego przyjęło 21 kandydatów z Archidiecezji Krakowskiej: Bartłomiej Bachleda-Szeliga (Zakopane, parafia Najświętszej Rodziny), Grzegorz Banowski (Osieczany, parafia św. Wojciecha), Piotr Cempel (Kraków-Bieńczyce, <Seminarium 35+>), Marcin Filar (Rabka-Zdrój, parafia św. Marii Magdaleny), Bartłomiej Grociak (Kasinka Mała, parafia Nawiedzenia NMP), Michał Hans (Tokarnia, parafia Matki Bożej Śnieżnej), Patryk Jagos (Kraków, parafia św. Jana Chrzciciela),  Adam Janowiak (Lipnica Wielka, parafia św. Łukasza Ewangelisty), Karol Kolczak (Sucha Beskidzka, parafia Nawiedzenia NMP),  Mateusz Kozik (Bodzanów, parafia św. Piotra i Pawła), Dawid Kuna (Kraków-Mistrzejowice, parafia św. Maksymiliana Kolbe), Michał Mąka (Skomielna Czarna, parafia Nawiedzenia NMP), Michał Mleczek (Kraków-Podgórze, parafia św. Józefa), Dariusz Nawara (Olszówka, parafia św. Jana Chrzciciela) Dariusz Pietrzak (Podwilk, parafia św. Marcina), Krzysztof Sasuła (Maków Podhalański, parafia Przemienienia Pańskiego),  Bartłomiej Skwarek (Jordanów, parafia Przenajświętszej Trójcy), Michał Tucznio (Kraków, parafia św. Brata Alberta),  Bartłomiej Wajda (Kraków-Witkowice, parafia św. Marii Magdaleny), Szymon Wykupil (Świątniki Górne, parafia św. Stanisława BM), Mateusz Wyrobkiewicz (Libiąż, parafia Przemienienia Pańskiego).

W tym samym czasie w konkatedrze pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu, bp Roman Pindel udzielił święceń sześciu pozostałym alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, pochodzącym z diecezji bielsko-żywieckiej.

 

Źródło: Archidiecezja Krakowska, zs / BPAK

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.