Marek Kuchciński o nadchodzącym szczycie: Trzeba wypełnić pustkę i ustalić wspólne cele. Integracja zapobiegnie tworzeniu Europy dwóch prędkości

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.   Fot. A. Bujak Marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Fot. A. Bujak Przesłanek spotkania jest kilka i niebezpieczeństwo utrzymania integracji europejskiej poprzez "Europę dwóch prędkości" jest jedną z nich – mówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński na antenie Telewizji Republika.

Gościem Ryszarda Gromadzkiego w specjalnym wydaniu rozmowy "W Punkt" był Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

SZCZYT PRZEWODNICZĄCYCH PARLAMENTNÓW EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

17-18 maja w Warszawie odbędzie się szczyt przewodniczących parlamentów państw Europy Środkowej i Wschodniej. Głównymi tematami spotkania będą: bezpieczeństwo regionu, współpraca w zakresie infrastruktury oraz budowanie roli parlamentów narodowych. Inicjatywa jest pomysłem polskich marszałków Sejmu i Senatu.

– Podjęliśmy decyzję takiej inicjatywy konsultując ją z wieloma ekspertami z naszego rodzimego podwórka oraz po szeregu różnych spotkań prowadzonych pod wielu lat m.in. w gronie polityków Grupy Wyszehradzkiej, Trójkąta Weimarskiego, państwami bałtyckimi czy partnerstwem Wschodnim – mówił o nadchodzącym szczycie marszałek Sejmu. – Po pierwsze, już po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, z różnych stron docierały do nas informacje, że w naszym rejonie wytwarza się pewnego rodzaju pustka i trzeba na to zareagować. Po drugie, w ubiegłym roku staraliśmy się zaprosić kilka państw z terenu Europy, ale spoza Unii Europejskiej do wspólnego namysłu nad tym, jak widzą współpracę między sobą a innymi państwami Europy Środkowej czy Zachodniej. Zaskoczyła nas ich bardzo pozytywna reakcja – stąd planowany szczyt – uzasadnił.

EUROPA DWÓCH PRĘDKOŚCI

Marek Kuchciński zdradził, że "przesłanek spotkania jest kilka i niebezpieczeństwo utrzymania integracji europejskiej poprzez "Europę dwóch prędkości" jest jedną z nich". – Do roli przedstawicieli naszego państwa, należy szukanie recepty na ten, bardzo poważny problem – mówił.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.