Z HIENĄ W CZTERY OCZY

Z HIENĄ W CZTERY OCZY

Fot.: Pexels Fot.: Pexels

Mieszkaniec miasta Harar w Etiopii – Yusef zawarł przyjaźń z hienami. Zaprasza je do swojego domu i karmi je nawet z ręki.

Hieny cętkowane są drugimi co do wielkości po lwach drapieżnikami lądowymi w Afryce. Ludzie obawiają się ich – zwłaszcza w miastach. Te zwierzęta znane są z zabijania małych dzieci. Mieszkańcy miasta Harar w Etiopii zaprosili dzikie hieny do swojej społeczności, wierząc że w ten sposób zjednają sobie złe duchy, nikomu włos z głowy nie spadnie, a zwierzęta nie zaatakują. Tym razem ryzyko się opłaciło. Mieszkańcy opowiadają, że hieny pojawiają się na przedmieściach Harar od ponad czterystu lat.

Walczą wtedy między sobą o dominację, a zwycięzcy uzyskują dostęp do kości pozostawionych na ulicy przez rzeźników. Hieny nie gardzą także resztkami ze śmietników. To właśnie miasta są najszybciej rosnącym środowiskiem na Ziemi. Dla wielu zwierząt życie w sztucznym świecie, który wciąż powiększa swoje terytorium, nie jest łatwe.

Nie wszystkie kontakty z dzikimi zwierzętami są jednak niebezpieczne. Niektóre relacje bywają zaskakująco udane. Leopardy krążą po ulicach Bombaju, polują na sokoły wędrowne na drapaczach chmur w Nowym Jorku. Pięć milionów szpaków wykonuje spektakularne powietrzne tańce nad Rzymem. W Polsce kierowcy spotykają się na drogach z dzikami i sarnami. Te spotkania do bezpiecznych jednak nie należą.

Źródło: The Guardian/Ama

 

Polska. Panoramy

Polska. Panoramy

Adam Bujak, Andrzej Nowak

Takie książki wydawane są bardzo rzadko i stanowią niespotykany rarytas na półkach domowych bibliotek. "Polska. Panoramy" to monumentalny album, który prezentuje najpiękniejsze polskie krajobrazy. Majestat Giewontu, dostojność Wawelu, zamki, pałace, malownicze pola jakby wyjęte z mickiewiczowskich opisów przyrody, wzburzony Bałtyk, leniwe polskie rzeki - nasza Ojczyzna ujęta w dziesiątkach zdjęć panoramicznych.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.