Przełomowe odkrycie! Zastrzyk z tlenem umożliwia życie bez oddychania!

Przełomowe odkrycie! Zastrzyk z tlenem umożliwia życie bez oddychania!

Przełomowe odkrycie naukowców może sprawić, że człowiek będzie w stanie pływać pod wodą bez potrzeby zaczerpnięcia powietrza. Fot.: Duncan Rawlinson at www.thelastminuteblog.com/ Wikimedia Commons Przełomowe odkrycie naukowców może sprawić, że człowiek będzie w stanie pływać pod wodą bez potrzeby zaczerpnięcia powietrza. Fot.: Duncan Rawlinson at www.thelastminuteblog.com/ Wikimedia Commons Mało kto wie, że jakiś czas temu,amerykańscy naukowcy dokonali genialnego i przełomowego odkrycia. Okazało się, że życie bez oddychania jest teoretycznie możliwe! Wystarczy, że do krwiobiegu zostanie zaaplikowany tlen zamknięty w zastrzyku

Naukowcy przeprowadzili szereg badań na królikach, którym zatkano tchawice, aby uniemożliwić im pobierania tlenu z powietrza za pomocą płuc. Następnie zwierzętom podano specjalne, wypełnione mikrocząsteczkami tlenu zastrzyki.

Każdy maleńki bąbelek z tlenem otoczony był przez zbudowaną z lipidów, jednowarstwową powłokę. Tak przygotowane mikrokapsułki z tlenem zanurzone zostały w cieczy, co uniemożliwiło im rośnięcie. Było to niezwykle ważne, ponieważ zbyt duże cząsteczki mogłyby stanowić poważne zagrożenie dla życia, gdyby dostały się do mózgu lub serca natychmiast spowodowały śmierć. Rozmiar cząsteczek z tlenem musiał być zatem niewyobrażalnie mały. Średnica jednej cząsteczki wynosiła od 2 do 4 mikrometrów. Dla porównania średnica ludzkiego włosa to około 5-8 mikrometrów, a więc taka cząsteczka tlenu nie jest możliwa do zobaczenia gołym okiem!

Wstrzykiwane prosto do krwiobiegu mikrocząsteczki, od razu napotykają czerwone krwinki, w których znajduje się hemoglobina wiążąca cząsteczki tlenu. Utleniona hemoglobina transportuje tlen do tkanek, gdzie pod wpływem wysokiego ciśnienia następuje rozpad oksyhemoglobiny. Następnie uwolniony tlen odżywia komórki znajdujące się w organizmie. Jak widać płuca w ogóle nie biorą udziału w tym procesie.

Podczas eksperymentów na królikach, okazało się, że zwierzęta potrafią wytrzymać bez potrzeby zaczerpnięcia powietrza nawet przez 15 minut! Już w ciagu kilku sekund stężenie tlenu we krwi wróciło do normy. A zwierzęta nie wykazywały w tym czasie objawów duszenia się.

Kajakowe szlaki Świętego. Wędrówka śladami Jana Pawła II

Kajakowe szlaki Świętego. Wędrówka śladami Jana Pawła II

Waldemar Bzura, Jerzy Kruszelnicki

Któż nie słyszał o wyprawach kajakiem po rzekach i jeziorach (pierwsza w 1953 r.) księdza, a następnie biskupa, kardynała Karola Wojtyły, przyszłego wielkiego Papieża? Kto jednak zna bliżej trasy tych wypraw? Niewielu. Wbrew powszechnemu mniemaniu nie przebiegały one tylko przez Mazury; Wujek, jak nazywali Go towarzyszący Mu przyjaciele, pływał także po Pomorzu Zachodnim, wśród Borów Tucholskich, rzekami Powiśla i Warmii, Puszczy Augustowskiej, Suwalszczyzny.

 

Nie wiadomo czy taki sposób sprawdziłby się na dłuższą metę. Powietrze, którym oddychamy nie składa się bowiem z czystego tlenu, ale jest mieszanką dziesięciu gazów, m.in. azotu, argonu i dwutlenku węgla. Wprawdzie leczenie czystym tlenem znalazło już swoje zastosowanie w medycynie, jednak przy długotrwałym stosowaniu prowadzi do zaawansowanej przewlekłej niewydolności oddechowej pacjenta, samoistnego włóknienia płuc, mukowiscydozy, a nawet może być przyczyną przewlekłej niewydolności serca. Wydaje się jednak, że skoro dzięki zastrzykom tlenowym możliwe jest w procesie oddychania ominięcie płuc, to odkrycie naukowców może stanowić bezpieczną alternatywę dla stosowania czystego tlenu.

Innym ciekawy zastosowaniem zastrzyków mogłaby być możliwość pływania pod wodą bez potrzeby oddychania. Może zmniejszyłoby to ilość utonięć podczas kąpieli wodnych? Z całą pewnością podanie takiego zastrzyku w przypadku zachłyśnięcia wodą czy zadławienia okazałoby się ratującym życie. Ciekawe jakie wyniki osiągaliby mistrzowie świata podczas igrzysk olimpijskich w pływaniu gdyby nie musieli angażować płuc do pokonania długości basenu.

 

Źródło: Inhabitat, kf

Komentarze (1)

  • Podpis:
    E-mail:
  • AvBert

    Ok, pozostaje jeszcze kwestia usunięcia dwutlenku węgla. Utrzymanie go w ustroju powodowałoby zakwaszenie i śmierć.

  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.