Demencja i Alzheimer zbierają największe śmiertelne żniwo w Wielkiej Brytanii.
Złoty tydzień

Demencja i Alzheimer zbierają największe śmiertelne żniwo w Wielkiej Brytanii.

Demencja dotyka coraz więcej ludzi w podeszłym wieku.    Fot.: Jorge Royan/3.0 Unported/Wikimedia commons Nieuleczalna i przewlekła choroba, jaką jest demencja dotyka coraz więcej ludzi w podeszłym wieku.     Fot.: Jorge Royan/3.0 Unported/Wikimedia commons Według statystyk, w Wielkiej Brytanii największe żniwo zbiera demencja i Alzheimer. W zeszłym roku z powodu tych chorób zmarło ponad 70 000 osób. Jest to dużo więcej, niż osób umierających z powodu chorób serca. Tych w zeszłym roku było około 66 000. Jeszcze dwa lata temu, to choroby serca były główną przyczyną zgonów na wyspie.

Zdaniem lekarzy zmiana ta spowodowana jest znaczną poprawą profilaktyki i leczenia chorób serca. Ludzie są bardziej świadomi, starają się zdrowiej odżywiać, nie obciążając przy tym serca. Coraz więcej ludzi przyjmuje również skuteczne preparaty, które łagodzą między innymi problemy wysokiego ciśnienia krwi.

Niestety demencja wciąż nie jest dość dobrze zbadaną chorobą. Jest to trudna choroba, z którą borykają się także bliscy chorego. Niestety, jak dotąd nie znaleziono leków, które potrafiłyby cofnąć lub zatrzymać, czy to demencję, czy Alzheimera. Aby temu zaradzić, organizacje charytatywne Wielkiej Brytanii wezwały rząd do podwojenia rocznej puli przeznaczanej na badania demencji starczej. Przed najbliższe pięć lat, organizacje chcą na ten cel otrzymać 132 milionów funtów.

Tragedia Aleppo

Tragedia Aleppo

Adam Bujak, ks. Waldemar Cisło

Wkrótce w sprzedaży!
Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich  symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał.

 

Sprawa zapadania na demencję jest poważna, z roku na rok chorych przybywa, według szacunków do 2040 roku, chorych ma być 1,2 miliona Brytyjczyków.

Hilary Evans, dyrektor generalna Alzheimer's Research UK, powiedziała, że „te zdumiewające dane podkreślają kryzys zdrowotny, z jakim mamy do czynienia w Wielkiej Brytanii z powodu demencji. Z roku na rok widzimy, że coraz więcej ludzi pokonuje i przeżywa poważne choroby takie, jak choroby serca, ale liczba zgonów z powodu demencji nadal rośnie. Fakt, że obecnie nie ma terapii, które spowalniają lub zatrzymują choroby związane z demencją, uwypukla skalę wyzwania i pilność zmierzenia się z problemem. Demencja jest dzisiaj największym zabójcą w Wielkiej Brytanii, ale podjęte badania naukowe dają szansę, aby zapobiec temu w przyszłości”.

Na dzień dzisiejszy w Wielkiej Brytanii na demencję cierpi około 850 000 osób. Większość z nich cierpi na chorobę Alzheimera. Pomimo dziesiątek prób nie stwierdzono, aby leczenie zatrzymało lub odwróciło postępowanie choroby.

 

Źródło: telegraph, kf

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.