Chcesz mieć zdrowsze serce? Pij pół litra piwa dziennie - przekonują brytyjscy naukowcy.

Chcesz mieć zdrowsze serce? Pij pół litra piwa dziennie - przekonują brytyjscy naukowcy.

Picie pół litra piwa dziennie zmniejsza ryzyko chorób serca Fot.: Ian T/Wikimedia Commons Picie pół litra piwa dziennie zmniejsza ryzyko chorób serca Fot.: Ian T/Wikimedia Commons Badań w tej materii zakrojonych na tak szeroką skalę jeszcze nie było. Dobra wiadomość dla miłośników piwa

Picie pół litra piwa dziennie w znaczący sposób zmniejsza ryzyko chorób serca - takie wyniki najnowszych badań przedstawił brytyjski dziennik "The Independent".
Jak donosi gazeta na swoim portalu, „umiarkowane” picie, które definiuje się jako mniej niż pół butelki wina lub mniej niż 7 butelek jasnego piwa tygodniowo, jest związane z niższym ryzykiem rozwoju niektórych (ale nie wszystkich!) schorzeń układu sercowo-naczyniowego.
Dane te dziennik przedstawił na podstawie najnowszych, zakrojonych na bardzo szeroką skalę badań. W analizie przeprowadzonej przez uniwersytety w Londynie i  Cambridge wzięło udział blisko dwa miliony dorosłych, zdrowych obywateli Wielkiej Brytanii.
Wynika z nich, że osoby pijące umiarkowanie, korzystały z porady lekarzy-specjalistów chorób serca dużo rzadziej niż abstynenci i pijący dużo.

Prowadzący badania dr Steven Bell powiedział, że wpływ na taki rezultat może mieć co najmniej kilka czynników. „Posługując się terminologią biologiczną, osoby o umiarkowanej tendencji spożywania alkoholu mają niższą skłonność do stanów zapalnych i wyższy poziom dobrego cholesterolu,” mówił dr Steven Bell. Jednocześnie, jak wyjaśnił, część badaczy powiedziałaby, że wynika to po prostu z faktu, że tacy ludzie są zdrowsi, zaangażowani społecznie, a już to prowadzi do niższego ryzyka zachorowań na choroby serca.

Tatry. Cztery pory roku

Tatry. Cztery pory roku

Mieczysław Żbik

Ten piękny album wybitnego artysty fotografa Mieczysława Żbika opowiada o najwspanialszych górach Europy Środkowej. Autor przez wiele lat z wielkim entuzjazmem i profesjonalizmem utrwalał obrazy Tatr polskich i słowackich. Ukazał ich triumfujące piękno, ale także grozę i tajemnicę.

 

Badania opublikowane w prestiżowym magazynie medycznym British Medical Journal (BMJ), zdaniem ich autorów potwierdzają wcześniejsze, przeprowadzane na mniejszą skalę analizy, które również dowodziły związku rozsądnego picia z ograniczeniem schorzeń sercowych.

Jak podkreśla dr Bell wyniki badań nie powinny być jednak powodem dla osób niepijących alkoholu do tego, aby zacząć pić, ponieważ istnieją dużo bezpieczniejsze i bardziej efektywne sposoby zmniejszenia ryzyka chorób serca, takich jak zdrowa dieta.

Źródło: Independent, łs

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.