Zbiory najstarszej biblioteki świata zostaną zdigitalizowane!

Zbiory najstarszej biblioteki świata zostaną zdigitalizowane!

Źródło: pl.wikipedia.org

Źródło: pl.wikipedia.org

 W najstarszej bibliotece świata dojdzie do wielkiej zmiany!

Kolekcja manuskryptów klasztoru św. Katarzyny ustępuje jedynie watykańskiej.

Prawosławny klasztor św. Katarzyny, wybudowany w latach 548-565 u stóp góry Synaj w miejscu, gdzie Bóg objawił się Mojżeszowi w płonącym krzewie, jest najstarszym nieprzerwanie działającym chrześcijańskim klasztorem na świecie. W 2002 r. został zaliczony do miejsc światowego dziedzictwa UNESCO. W zbiorach jego biblioteki, działającej co najmniej od 600 r., znajduje się bogata kolekcja starożytnych pergaminów oraz średniowiecznych rękopisów w tym 160 palimpsestów, ustępująca jedynie watykańskiej. Wśród nich znajdują się teksty w starożytnym języku syryjskim oraz chrześcijańska literatura arabska z VIII w., kiedy wspólnoty chrześcijańskie doświadczyły wpływów rozprzestrzeniającego się islamu; pojawiły się wówczas tłumaczenia pism i liturgii na arabski.

Dzięki współpracy klasztoru z biblioteką Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA), Early Manuscripts Electronic Library (Elektroniczną Biblioteką Wczesnych Manuskryptów) oraz brytyjską kompanią filantropijną Arcadia Fund te bezcenne zbiory zostaną zdigitalizowane i udostępnione w sieci. Do szczególnie znaczących pozycji należą tłumaczenie czterech Ewangelii na język syryjski z końca IV w. oraz Sa’id ibn Batriq, najstarszy manuskrypt przypuszczalnie najstarszej historii powszechnej napisanej po arabsku przez patriarchę Eutychiusza z Aleksandrii.

Inicjatywa ta jest tym bardziej cenna ze względu na geopolityczne napięcia w rejonie Synaju i ich możliwe nieprzewidywalne skutki; chociażby w zeszłym roku posterunek wojskowy w pobliżu klasztoru został w zeszłym roku zaatakowany przez grupy związane z Państwem Islamskim.

Źródło: Aleteia, AM

 

Światowe dziedzictwo. Polska na liście UNESCO

Światowe dziedzictwo. Polska na liście UNESCO

Adam Bujak, Krzysztof Czyżewski

Monumentalne dzieło z 400 wysokiej jakości fotografiami znakomitego artysty Adama Bujaka. Ukazuje światowej klasy polskie zabytki i unikatowe relikty pierwotnej przyrody. Prezentuje polskie obiekty umieszczone na prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Na zdjęciach zobaczymy m.in.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.