Niemcy: wielkie firmy nie płaciły przez 2 lata za prąd, teraz mają oddać rekordową sumę.

Niemcy: wielkie firmy nie płaciły przez 2 lata za prąd, teraz mają oddać rekordową sumę.

 Źródło: Pxhere Źródło: Pxhere

W Niemczech w latach 2012-2013 duże przedsiębiorstwa zużywające rocznie ponad 10 gigawatogodzin zostały zwolnione z opłat za korzystanie z sieci elektrycznej. W 2014 roku zwolnienie zostało zniesione, gdyż pojawiły się liczne skargi od organizacji konsumenckich i dostawców energii elektrycznej, jakoby takie rozwiązanie było niesprawiedliwe i godzące w zasady uczciwej konkurencji.

W latach, kiedy duże firmy masowo nie opłacały pobieranej energii elektrycznej, koszty te były pokrywane z zasobów państwowych, czyli dokładniej przez podatnika, czyli z kieszeni przeciętnych obywateli, którzy swoimi podatkami finansowali zużycie prądu potentatów gospodarczych.
Teraz okazało się, że to zwolnienie z opłat było niezgodne z prawem – organy ścigania Unii Europejskiej w zakresie konkurencyjności wydały dzisiaj stosowne orzeczenie. Rząd federalny Niemiec już zareagował na stanowisko UE i żąda od korzystających w latach 2012-2013 z ulg firm setki milionów euro rekompensaty.

Firmy mają teraz zostać zidentyfikowane i już teraz ubiegają się o pomoc państwa – do zapłacenia mają łącznie niemalże 600 mln euro.


Źródło: ZDF, BT

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Najnowsza książka Krzysztofa Szczerskiego, politologa i polityka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie szefa gabinetu prezydenta.Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.