Ján Figeľ: Wolność religijna jest papierkiem lakmusowym wszystkich praw człowieka!

Ján Figeľ: Wolność religijna jest papierkiem lakmusowym wszystkich praw człowieka!

Chrześcijanie powinni przyczyniać się do wolnej, pojednanej i zjednoczonej Europy, poprzez swoją aktywną odpowiedzialność na wszystkich poziomach życia publicznego.    Fot.:MPD01605/2.0 Generic/Wikimedia commons Chrześcijanie powinni przyczyniać się do wolnej, pojednanej i zjednoczonej Europy, poprzez swoją aktywną odpowiedzialność na wszystkich poziomach życia publicznego. Fot.:MPD01605/2.0 Generic/Wikimedia commons Europoseł, Słowak Ján Figeľ podczas konferencji pt. Thinking Europe, która odbyła się w dniach 27-29 października bieżącego roku w Watykanie, wezwał do odpowiedzialnej wolności. Figeľ  wyjaśniał, że „odpowiedzialna wolność jest wszystkim, czego wszyscy potrzebujemy. Bez odpowiedzialności wolność pozostaje niedojrzała, a nawet przestaje istnieć, staje się łatwą ofiarą ekstremizmu, populizmu, a nawet cierpi z powodu różnych ideologii”.

Zdaniem europosła to chrześcijaństwo ma moc sprawczą, by zjednać, a równocześnie ochronić Europę. „Chrześcijanie powinni przyczyniać się do wolnej, pojednanej i zjednoczonej Europy, poprzez swoją aktywną odpowiedzialność na wszystkich poziomach życia publicznego”.

Według Słowaka wolność musi być odpowiedzialna i dojrzała, a przede wszystkim szukać dobra wspólnego. Źle pojęta wolność rujnuje i burzy. „Wolność wymaga dojrzałości poprzez aktywne obywatelstwo. Możemy swobodnie wybierać, decydować, ale tylko poprzez szukanie dobra wspólnego wzmacniamy naszą wolność. Decyzje przeciwne wolnościom i podstawowym prawom innych osłabiają, a nawet eliminują ogólną wolność w społeczeństwie”.

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Najnowsza książka Krzysztofa Szczerskiego, politologa i polityka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie szefa gabinetu prezydenta.Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św.

 

Ján Figeľ  tłumaczył, że „odpowiedzialna wolność uznaje i szanuje obowiązki i zobowiązania wraz z prawami. Nasze współczesne poczucie jednostronnej tylko „wolności”, podważa wolność całego społeczeństwa. Moje prawa są możliwe i osiągalne tylko dzięki poszanowaniu moich zobowiązań wobec innych i wobec społeczności, w której żyję. Ta wyważona postawa reprezentuje dojrzałe działanie i buduje odpowiedzialną wolność”. Zatem europoseł przedstawił sens wolności, która nie jest wynikiem działania róbta co chceta, jak chcą niektóre środowiska, ale jest działaniem wyważonym i nastawionym na wspólne dobro i odpowiedzialność za współobywateli.
 
Słowacki polityk podkreślił działania chrześcijaństwa w tym aspekcie i to od samego początku zawiązania się wspólnoty. „Chrześcijanie są bardzo aktywni w procesie integracji europejskiej. Ich wkład polityczny był niekwestionowany, a nawet decydujący dzięki takim przywódcom, jak Schuman, Adenauer, De Gasperi, Monet i inni”.
 
Według europosła chrześcijanie powinni wziąć sprawy w swoje ręce, zamiast narzekać i rozpaczać, powinni walczyć o lepsze jutro i dawać przykład całej Europie. „Dzisiaj chrześcijanie nie powinni pozostać na uboczu i lamentować nad sytuacją, ale wręcz przeciwnie, powinni ponownie przynieść to, czego brakuje i potrzebne do odnowienia Europy: podstawowe wartości, osobiste zaangażowanie i duch jedności. Te kształtujące elementy nie mogą być generowane przez rynek, euro ani geografię. Muszą być owocem odpowiedzialnej wolności, poczucia solidarności i dobrej woli oraz rozsądnych, prawdziwych rozwiązań problemów”.

Figel’ podkreślił, że „wolność religijna jest papierkiem lakmusowym wszystkich praw człowieka, ponieważ jeśli się jej nie uwzględni, inne prawa polityczne i obywatelskie również zostaną ograniczone. Mogę dużo mówić na temat tej lekcji z doświadczeń komunistycznej Czechosłowacji i krajów bloku sowieckiego”.

 


Źródło: CNA, kf

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.