Brytyjski biskup katolicki Philip Egan zachęca do godnego życia

Brytyjski biskup katolicki Philip Egan zachęca do godnego życia

 Biskup Philip Egan (Wielka Brytania). Źródło: Flickr Biskup Philip Egan (Wielka Brytania). Źródło: Flickr

Duchowny dostrzega, że w społeczeństwie panuje spore zamieszanie i konflikty wokół tematów dotyczących człowieka, relacji międzyludzkich, miłości, seksualności i szanowania życia ludzkiego od momentu poczęcia do jego naturalnej śmierci. W niedzielę 15 kwietnia w swoim liście pasterskim poruszył aktualne tematy dotyczące dzisiejszego społeczeństwa, które jest zdezorientowane wobec możliwości, jakie „stwarza” nauka i jej „osiągnięcia”.

Biskup zachęca, aby dawać swoim dobrym życiem świadectwo wiary. Podkreślił, że ponad 50 lat temu Wielka Brytania zalegalizowała aborcję. „Powstał zamęt w narodzie w związku z naszym wysiłkiem na rzecz ochrony nienarodzonego dziecka, opieki nad ciężarnymi matkami. Nasz świecki rząd niebawem może nam zakazać prowadzenia działalności pro-life.”, powiedział biskup. Już teraz brytyjski parlament i niektóre miasta rozważają ustanowienie tzw. „stref buforowych” w pobliżu klinik aborcyjnych, żeby powstrzymać protesty pro-life, które oferują alternatywę aborcji. Jedna z gmin w Londynie już ustanowiła jeden z „Nakazów ochrony przestrzeni publicznej”.

W odpowiedzi na postanowienia rządu biskup ustanowił, że dzień 23 października będzie w brytyjskiej diecezji Portsmouth obchodzony jako Dzień modlitwy i zadośćuczynienia za życie (tego dnia w 1967 roku przyjęto ustawę aborcyjną). 23 października kapłani w żałobnych fioletowych szatach będą odprawiać Mszę świętą.

W tym roku przypada rocznica „Hummanae vitae” - encykliki bł. Ojca Świętego Pawła VI, w której papież ostrzegał, że konsekwencje dla osób, rodzin i społeczeństwa byłyby katastrofalne, gdyby zerwano prokreacyjne i jednoczące cele stosunku seksualnego.

Biskup zachęcił wiernych do ponownego przyjrzenia się nauce Pawła VI i wyboru „duchowej ekologii”, jako stylu życia.Źródło: Catholic News Agency, BT

 

 

Znak, któremu sprzeciwiać się będą

Znak, któremu sprzeciwiać się będą

Adam Bujak, Karol Wojtyła

Unikatowe wydanie ze wzruszającym listem Jana Pawła II o tym albumie napisanym trzy dni przed śmiercią! Watykan, Wielkanoc 2005 Drogi Panie Adamie, Bardzo dziękuję za życzenia i dedykację na ofiarowanym mi albumie "Znak, któremu sprzeciwiać się będą". Wdzięczny jestem za towarzyszenie mi modlitwą i cierpieniem w tym czasie zmagań z chorobą. Odwzajemniam życzenia świąteczne.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.