Zmarł najstarszy amerykański weteran bitwy o Pearl Harbor. Był niezwykle skromny.

Zmarł najstarszy amerykański weteran bitwy o Pearl Harbor. Był niezwykle skromny.

Źródło: commons.wikimedia.org / Ray Chavez uderza w Dzwon Wolności Źródło: commons.wikimedia.org / Ray Chavez uderza w Dzwon Wolności

Ray Chavez miał 106 lat.

Najstarszy spośród żyjących amerykańskich żołnierzy, którzy przeżyli atak na Pearl Harbor – przyczynę przyłączenia się USA do II wojny światowej, zmarł w środę 21 listopada w Kalifornii, jak podały amerykańskie media. Według informacji udzielonych przez jego córkę, Kathleen Chavez, dziennikowi „Tribune Union”, ponad stuletni weteran zmarł we śnie w placówce opieki paliatywnej w Poway na zachód od San Diego.

Chavez brał udział w licznych obchodach upamiętniających Pearl Harbor, odwiedził także pod koniec maja br. Biały Dom i spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem z okazji Dnia Pamięci, w którym oddaje się hołd poległym amerykańskim żołnierzom. Święto to obchodzi się w ostatni poniedziałek maja. „Odczuwamy smutek. że najstarszy weteran Pearl Harbor, Ray Chavez, odszedł w wieku 106 lat. Zaszczycił nas swoją obecnością w Białym Domu na początku tego roku. Dziękujemy za służbę naszemu wielkiemu narodowi, Ray!”, opublikował na Twitterze Biały Dom.

Atak na Pearl Harbor miał miejsce o godz. 7.55 według czasu Honolulu 7 grudnia 1941 r, którą to datę ówczesny prezydent USA Franklin Delano Roosevelt określił w swojej przemowie jako „dzień hańby”. Zginęło wówczas  niemal 2,4 tys. Amerykanów, a następnego dnia Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Japonii. W 2016 roku żyło mniej niż 200 ocalałych z ataku.

Jak podała Kathleen Chavez, jej ojciec brał udział w uroczystościach rocznicowych ponad  tuzin razy. „Byliśmy w zeszłym roku i gdyby nadal żył, przybylibyśmy i w tym”. Według słów córki zmarły był człowiekiem niezwykle skromnym. „Nigdy nie postrzegał siebie inaczej niż ludzi, z którymi służył. Zawsze mówił: ‘Nie jestem bohaterem. Po prostu wykonywałem swoją pracę”.

Źródło: El Mundo

Kościuszko - Bohater dwóch kontynentów

Kościuszko - Bohater dwóch kontynentów

Janusz Wesołowski

.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.