„Wiedza o umieraniu” jako szkolny przedmiot? Nowy pomysł lekarzy.

„Wiedza o umieraniu” jako szkolny przedmiot? Nowy pomysł lekarzy.

Fot.: Pexels Fot.: Pexels

Australijscy lekarze proponują wprowadzić do szkół zajęcia oswajające uczniów z tematem śmierci.

Lekarze zrzeszeni w Australijskim Towarzystwie Medycznym (AMA) ze stanu Queensland postulują wprowadzenie do lokalnych szkół przedmiotu, który wprowadzałby młodych ludzi w kwestie związane z tematem śmierci. Argumentem przemawiającym za tego typu edukacją jest postęp w medycynie oraz starzenie się społeczeństwa, co sprawia, że coraz więcej rodzin staje w obliczu odchodzenia starszych krewnych. Tymczasem dzieci i młodzież nie są często przygotowane na taką okoliczność ze względu na to, że śmierć jest traktowana jako temat tabu, a większość umierających kończy swoje życie w szpitalach, z dala od najbliższych.

Według lekarzy z AMA w Queensland wprowadzenie w kwestie prawne i etyczne związane z kresem ludzkiego życia oswoiłoby młodych ludzi z tym tematem i pozwoliłoby im podejmować właściwe decyzje w momencie konfrontacji ze śmiercią lub umieraniem bliskiej osoby. Dzięki nowemu przedmiotowi (lub elementom wprowadzonym do już nauczanych) mogliby się dowiedzieć, jak z prawnego punktu widzenia definiuje się zdolność fizyczną czy umysłową, a także jak sporządzić testament czy opracować wytyczne dotyczące opieki zdrowotnej nad umierającym pacjentem. Dr Richard Kidd, jeden z pomysłodawców projektu, twierdzi również, iż zdjęcie odium z tematu śmierci może spowodować, że więcej osób podejmie decyzję o spędzeniu swoich ostatnich chwil w domu wśród rodziny (obecnie jest to 15 proc. Australijczyków).

Propozycja została przedstawiona odpowiednim władzom edukacyjnym.

Źródło: BBC, AM

 

George Soros. Najniebezpieczniejszy człowiek świata

George Soros. Najniebezpieczniejszy człowiek świata

Andreas von Rétyi

Kim jest naprawdę? Wygląda na to, że globalnym cinkciarzem, który dorobił się na gigantycznych spekulacjach walutami. Sam siebie kreuje na wielkiego filantropa, w rzeczywistości jest megazagrożeniem dla świata.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.