Rumuńscy ludowi artyści stworzyli własną markę odzieży… w odpowiedzi Diorowi!

Rumuńscy ludowi artyści stworzyli własną markę odzieży… w odpowiedzi Diorowi!

 Przedstawicielka marki Bihor Couture w Paryżu na Paris Fashion Week. Fot.: YouTube@Bihor Couture Przedstawicielka marki Bihor Couture w Paryżu na Paris Fashion Week. Fot.: YouTube@Bihor Couture

Obrócili zainteresowanie wielkiego domu mody na własną korzyść.

Mieszkańcy rumuńskiego regionu Bihor wykazali się wyjątkową pomysłowością po tym, gdy zeszłego roku mieli sposobność zobaczyć w kolekcji mody Diora ubrania ewidentnie inspirowane strojem ludowym z ich okolic. Co więcej, kamizelka wzorowana na lokalnym serdaku została sprzedana za 30 tys. euro, z których, rzecz jasna, ani jeden cent nie trafił do tamtejszej ubogiej społeczności.

Idąc za ciosem, we współpracy z rumuńskim magazynem modowym Beau Monde oraz projektantami odzieży ze wspomnianego regionu, stworzyli markę Bihor Couture, oferującą lokalne wyroby za bardziej przystępną cenę i – przede wszystkim – pozwalającą zarobić tamtejszym ludowym artystom, którzy ręcznie wykonują tradycyjne serdaki, koszule, chusty i biżuterię.

Na swojej stronie internetowej twórcy Bihor Couture wyrazili pogląd, iż chociaż inspirowanie się ich tradycjami jest zrozumiałe, uważają to za „nieco niesprawiedliwe”, że społeczność, która walczy o zachowanie swoich tradycji, miałaby nie mieć z tego żadnych korzyści – materialnych czy związanych z public relations – co w efekcie prowadzi do zamierania tychże tradycji. Dlatego postanowili wziąć sprawę w swoje ręce.

Źródło: The Independent, AM

 

Życie każdemu drogie

Życie każdemu drogie

Adam Bujak, Halina Birenbaum

Halina Birenbaum urodziła się w Warszawie. Jest pisarką, poetką i tłumaczką. Mimo strasznych przeżyć (jako dziecko przeżyła warszawskie getto, w obozie na Majdanku spędziła noc w komorze gazowej, później była więźniarką Auschwitz-Birkenau i Neustadt-Glewe), zachowała niezwykłą pogodę ducha. Przeżycia z lat wojny i zagłady uwrażliwiły ją szczególnie na cierpienia zadawane słabym i bezradnym zwierzętom, którym nie szczędzi pomocy i miłości.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.