Filipiński kardynał krytykuje fanatyzm i apeluje o prawdziwą wiarę!

Filipiński kardynał krytykuje fanatyzm i apeluje o prawdziwą wiarę!

Czarny Nazarejczyk Fot. Wikimedia Czarny Nazarejczyk Fot. Wikimedia

Kardynał Tagle w procesji Czarnego Nazarejczyka na Filipinach apeluje: bądź wierzącym, a nie fanatykiem.

Podczas corocznej procesji kardynał Luis Tagle prosił pielgrzymów o zachowanie ostrożności, aby nie popaść w fanatyzm. Podkreślał, że prawdziwe oddanie Panu Bogu dotyczy tego, w jaki sposób chrześcijanin żyje przez całe życie, a nie tylko jednego dnia. Kardynał wytłumaczył uczestnikom procesji. na czym polega różnica między fanatykiem a naprawdę wierzącą osobą. „Fanatyk nie kocha – wyjaśniał kard. Tagle.– Fanatycy trzymają się tego, kto czyni ich ważnymi. Ale prawdziwy człowiek wierzący (...) jest oddany z miłości. Ten sposób życia pokazał nam Jezus. (…) Oddanie to codzienny akt (...) W każdym rodzaju miłości, lojalności i związku. To oddanie, które jest codziennym aktem, musi mieć miejsce każdego dnia – podkreślił.

Jak co roku, filipińscy pielgrzymi przeszli boso ulicami Manili z cudowną figurą Chrystusa niosącego krzyż. Statuę naturalnej wielkości sprowadzili tam na początku XVII wieku z Meksyku hiszpańscy misjonarze. Według tradycji wiozący ją statek spłonął, ona jednak, chociaż osmolona w pożarze, ocalała. Z tego powodu figurę nazwano Czarnym Nazarejczykiem.

Posąg Czarnego Nazarejczyka jest wizerunkiem klęczącego Chrystusa okrytym bordową szatą i ukoronowanym cierniami. Odkąd trafił na Filipiny, przetrwał pożary, które dwukrotnie zniszczyły kościół, dwa trzęsienia ziemi, powodzie z licznych tajfunów i zamachy bombowe podczas II wojny światowej.

Figura jest zwykle przechowywana w słynnej Bazylice Czarnego Nazarejczyka w Manili, popularnie zwanej kościołem Quiapo. W związku z kultem wokół posągu odnotowano wiele cudów.

Na Filipinach 80 procent populacji jest katolikami. Co roku podczas procesji wiele osób próbuje dotknąć cudownej figury. W tłumie zdarzają się omdlenia, ranni, wiele osób ma problemy z oddychaniem, a bywa, że są ofiary śmiertelne. W tym roku ponad 600 osób było hospitalizowanych.

Krzyż Polski. Tom 4. Patriotyzm i męczeństwo

Krzyż Polski. Tom 4. Patriotyzm i męczeństwo

Adam Bujak, Andrzej Nowak

Liczące cztery tomy opracowanie poświęcone jest zarówno dziejom Krzyża w Polsce na przestrzeni jej tysiącletniej historii, jak i obecności znaku Zbawienia w tzw. przestrzeni publicznej. Mistrz fotografii Adam Bujak przemierzył Polskę wzdłuż i wszerz, od Odry po Bug, od Bałtyku po Tatry, wszędzie odkrywając bogactwo i różnorodność form przedstawień krzyża i Ukrzyżowanego.

 

PAKIET Świat Chrystusa, Tomy 1-3

PAKIET Świat Chrystusa, Tomy 1-3

Wojciech Roszkowski

UWAGA! OFERTA NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI RABATAMI I PROMOCJAMI
Świat Chrystusa to monumentalna trzytomowa historia świata w okresie życia i działalności Jezusa Chrystusa. Obejmuje lata od 6 roku przed narodzeniem, aż do śmierci krzyżowej Jezusa z Nazaretu. Autor, wybitny historyk i znakomity pisarz, prof. Wojciech Roszkowski, pracował nad swoim dziełem prawie pół wieku. Oparł się na idei zawartej w Liście św.

 

Scena chrztu Chrystusa ukazana na płótnie włoskiego malarza renesansowego Andrei del Verrocchio.u Scena chrztu Chrystusa ukazana na płótnie włoskiego malarza renesansowego Andrei del Verrocchio.

 

 

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.