Czym jest patriotyzm według profesora Andrzeja Nowaka?

Czym jest patriotyzm według profesora Andrzeja Nowaka?

Źródło: Biały Kruk Źródło: Biały Kruk

 

W programie „Gorący Temat”, który prowadził redaktor Jacek Płaza, profesor odpowiadał na pytanie: „Czym jest dziś patriotyzm?”.

Profesor gościł w krakowskiej telewizji podczas Dnia Patrioty, organizowanego przez wydawnictwo „Biały Kruk”.
W tym dniu także brał udział w panelu dyskusyjnym w krakowskich Łagiewnikach.

„W bardzo interesujący sposób na tymże panelu minister Szczerski, szef gabinetu prezydenta  Dudy, mówił o napięciu, jakie występuje między tradycyjnym pojęciem patriotyzmu, którym identyfikujemy ojczyznę po prostu w swojej wspólnocie historyczno-kulturowej, jaką my nazywamy Polską, nasi południowi sąsiedzi Czechami, nasi północno-wschodni Litwą itd., itd., a pojęciem Europy. Europy rozumianej nie w duchu tradycji europejskiej, ponad tysiącletniej, ale w kierunku dzisiejszego projektu, który ma świadomie zastąpić lojalność historyczno-kulturową związaną z narodami, z ich tradycją – nowym konceptem. Jedną z politycznych konsekwencji tego konceptu jest zabranie suwerenności wspólnotom historycznym, wspólnotom historycznym, narodowym i zastąpienie tego pojęciem demokracji monitorowanej, monitorowanej przez niewybieranych, nie reprezentujących nas, ale reprezentujących Europę niejako, bez żadnego mandatu demokratycznego, specjalistów z Brukseli, ze Strasburga, którzy mają kontrolować, czy mamy prawo wybierać tego, kogo chcemy w swojej wspólnocie politycznej w Polsce, we Włoszech, w Austrii czy w innych krajach” – mówił prof. Andrzej Nowak.

Cały program tu:  https://krakow.tvp.pl/39655035/26102018

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.