Chiny proponują mauzoleum Mao Tse Tunga na listę światowego dziedzictwa Unesco

Chiny proponują mauzoleum Mao Tse Tunga na listę światowego dziedzictwa Unesco

Mauzoleum Mao Tse Tunga Fot.: Wikimedia Mauzoleum Mao Tse Tunga Fot.: Wikimedia

Wśród kandydatów znajdują się także plac Tiananmen oraz pomnik bohaterów ludu.

 Rząd Chin przedstawił Unesco propozycję, aby wciągnąć na listę światowego dziedzictwa mauzoleum, w którym spoczywa Mao Tse Tung. W propozycji tej przedstawia również inne zabytki znajdujące się na terenie kraju, łącznie 14, jednak ten – jak również inny kandydat, plac Tiananmen – wzbudza największe kontrowersje.

 Według aktywisty na rzecz praw człowieka, Hu Jia, silne konotacje polityczne dyskwalifikują te miejsca jako potencjalnych kandydatów na listę UNESCO: „Mao Tse Tunga powinno się uznać na całym świecie za jednego z trzech tyranów XX w., razem ze Stalinem i Hitlerem”. Profesor Xia Ming z City University of New York dodaje, że można dostrzec tu gorzką ironię ze względu na to, jak wiele dzieł sztuki zostało zniszczonych podczas rewolucji kulturalnej Mao.

 Unesco zdecydowało się nie komentować; jeden z pracowników tej organizacji wypowiedział się jednak, że konotacje polityczne nie stoją na przeszkodzie do zgłaszania kandydatur. Tym, co ma znaczenie, jest ludzka kreatywność oraz fakt, iż dane miejsce istnieje przez znaczny okres czasu lub wewnątrz określonego regionu kulturowego.

 

Źródło: Asia News

Światowe dziedzictwo. Polska na liście UNESCO

Światowe dziedzictwo. Polska na liście UNESCO

Adam Bujak, Krzysztof Czyżewski

Monumentalne dzieło z 400 wysokiej jakości fotografiami znakomitego artysty Adama Bujaka. Ukazuje światowej klasy polskie zabytki i unikatowe relikty pierwotnej przyrody. Prezentuje polskie obiekty umieszczone na prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Na zdjęciach zobaczymy m.in.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.