Boże Narodzenie z kardynałem Karolem Wojtyłą

Boże Narodzenie z kardynałem Karolem Wojtyłą

Fot. Adam Bujak / Biały Kruk Fot. Adam Bujak / Biały Kruk

Dzięki tej niewielkiej książeczce „Karol Wojtyła. Noc Wigilijna” możemy nie tylko przystanąć na chwilę podczas przedświątecznej bieganiny, ale i zastanowić się nad prawdziwym znaczeniem Świąt. 

Oprócz specjalnie dobranych przemówień i homilii kard. Karola Wojtyły polski czytelnik otrzyma płytę CD z nieznanymi nagraniami archiwalnymi przyszłego Ojca Świętego. Młody kardynał tłumaczy rodakom, czym jest ten święty czas: „Boże Narodzenie w Polsce to jest zupełnie coś innego. (…) Czuję szczególnie głęboko to polskie Boże Narodzenie. W nim szczególnie głęboko wyraził się geniusz duszy polskiej. Kultura ludowa, najbliższa źródeł, równocześnie najbogatsza, najpełniejsza w treści, właśnie w stosunku do tajemnicy Bożego Narodzenia.

Właśnie ta nasza kultura chrześcijańska objawiła swój szczególny geniusz. To nie jest przypadek, że w Polsce jest tyle kolęd. Na pewno o wiele więcej niż w tradycji różnych, innych narodów.

To nie jest przypadek. To jest bardzo precyzyjny dowód na jakąś specyfikę polskiej duszy, jakąś specyfikę jej stosunku do tajemnicy Boga wcielonego. To jest jakieś historyczne, autentyczne odczytanie tej tajemnicy (…).

Żyjemy w epoce jakiejś wielkiej weryfikacji, jakiegoś sprawdzania. Można by to nazwać sprawdzaniem światopoglądu, sprawdzaniem jakiejś wewnętrznej postawy. Można by to nazwać sprawdzaniem wewnętrznej prawdy każdego człowieka, duchowej autentyczności czy jak chcemy.

Chcę powiedzieć, że przy sprawdzaniu, te wszystkie tradycje te wszystkie przejawy polskiej duszy i serca mają ogromne znaczenie”.

Wbrew pozorom tematyka książki dotyczy także spraw związanych nie tylko z czasem świątecznym. Polski czytelnik bardziej poznaje świat, który otaczał przyszłego Ojca Świętego. W wielu homiliach kard. Wojtyła zwraca się do młodych ludzi. Porusza także kwestię odpoczynku, pisząc. jak ważny jest on dla współczesnego człowieka. Pomimo upływu lat jego głębokie i pełne mądrości słowa nie straciły nic ze swojej ponadczasowej aktualności.

Karol Wojtyła. Noc wigilijna. Nieznane przemówienia, homilie i nagrania. KSIĄŻKA Z PŁYTĄ CD

Karol Wojtyła. Noc wigilijna. Nieznane przemówienia, homilie i nagrania. KSIĄŻKA Z PŁYTĄ CD

Adam Bujak, Karol Wojtyła

Sensacyjne odkrycie 20 unikatowych nagrań i tekstów!
Po blisko pół wieku odkrywamy zupełnie nieznane nagrania kard. Karola Wojtyły, wcześniej odtwarzane z kaset magnetofonowych tylko w kręgach rodzinnych. Słychać na nich homilie i przemówienia Kardynała, dłuższe i krótsze, w których przepięknie opowiada o geniuszu polskiej kultury i tradycji wyrosłych na gruncie chrześcijaństwa, szczególnie zaś o polskim Bożym Narodzeniu.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.