Trump nie ma zamiaru kończyć wojny w Afganistanie. We wrześniu USA zrzuciło na kraj rekordową liczbę 751 bomb!

Trump nie ma zamiaru kończyć wojny w Afganistanie. We wrześniu USA zrzuciło na kraj rekordową liczbę 751 bomb!

Działania Donalda Trumpa sprawiły, że perspektywa zakończenia okupacji Afganistanu znacznie się oddaliła.   Fot.:Ministerstwo Obrony Narodowej/Wikimedia Commons Działania Donalda Trumpa sprawiły, że perspektywa zakończenia okupacji Afganistanu znacznie się oddaliła. Fot.:Ministerstwo Obrony Narodowej/Wikimedia Commons W samym tylko wrześniu wojsko Stanów Zjednoczonych zrzuciło na terenie Afganistanu 751 bomb. Jak podaje Dowództwo Sił Powietrznych USA, biorąc pod uwagę siedem ostatnich lat, jest to rekordowy miesiąc!

Jest to również, aż 50% wzrost nalotów w stosunku do poprzedniego miesiąca. Według komentatorów liczby potwierdzają opinię, że prezydent Donald Trump prowadzi wobec islamskich ekstremistów strategię aktywnego zwalczania. Do tej pory, rekordowym miesiącem był sierpień 2012 roku, kiedy liczba bomb zrzuconych na Afganistan osiągnęła 589. W samym 2017 roku od stycznia do września, na Afganistan spadło 3838 pocisków. Jest to ponad dwa razy więcej niż w roku ubiegłym.

W raporcie sporządzonym przez amerykańskie siły powietrzne można przeczytać, że „wzrost ten można przypisać strategii prezydenta, aby aktywniej zwalczać grupy ekstremistyczne, które zagrażają stabilności i bezpieczeństwu ludności Afganistanu”.

Cyberwojna. Wojna bez amunicji?

Cyberwojna. Wojna bez amunicji?

Piotr Łuczuk

Książka w przedsprzedaży, realizacja zamówień od 16 października!
To pierwsza na naszym rynku taka książka rodzimego autora.
Opisane wydarzenia, analizy i prognozy nie są bynajmniej dziełem fikcji literackiej. Nie są wyssaną z palca czarną wizją przyszłości.

 

Dane dotyczą jedynie ataków lotniczych wykonywanych przez statki powietrzne działające pod dowództwem Combined Forces Air Component Commander, co oznacza, że rzeczywista liczba nalotów i użytych w nich bomb, może być znacznie większa.

Donald Trump zdaje się odwracać od głoszonej podczas kampanii wyborczej chęci zakończenia trwającej już 16 lat okupacji Afganistanu. W sierpniu amerykański prezydent oznajmił, że jego opinia na temat zakończenia wojny zmieniła się, a wojskowa interwencja w kraju Bliskiego Wschodu będzie kontynuowana.

Co więcej, oprócz wzmożonych nalotów, administracja Trumpa planuje także rozmieszczenie w Afganistanie około 3 tysięcy dodatkowych żołnierzy. Na dzień dzisiejszy w kraju przebywa około 8 400 żołnierzy amerykańskich oraz 5 000 żołnierzy z krajów należących do NATO. Podobno USA ma również zamiar poprosić NATO o zwiększenie liczby żołnierzy, którzy mają pomóc w walce z ekstremistami.

 

Źródło: yemenpress, kf

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.