The Times: Talibowie otrzymują od Rosji miliony dolarów do walki z NATO!
Złoty tydzień

The Times: Talibowie otrzymują od Rosji miliony dolarów do walki z NATO!

Żołnierze NATO podczas misji przeciwko talibom w Afganistanie.   Fot.:NATO Training Mission-Afghanistan/ 2.0 Generic/Wikimedia Commons Żołnierze NATO podczas misji przeciwko talibom w Afganistanie. Fot.:NATO Training Mission-Afghanistan/ 2.0 Generic/Wikimedia Commons Według brytyjskiego dziennika „The Times”, Rosja regularnie finansuje talibów. Podobno miesięcznie przeznacza 2,5 miliona dolarów na operacje antynatowskie w Afganistanie. Do przekazów pieniężnych, mieli przyznać się sami talibowie.

Jeden z talibańskich skarbników, którego dziennik „The Times” nie wymienia z imienia, ani nazwiska powiedział, że Rosjanie od 18 miesięcy dostarczają do Afganistanu darmową ropę. Tankowce regularnie wysyłane są do kraju przez granicę z Uzbekistanem. Talibowie opłacają tylko należność celną. Następnie sprzedają paliwo biznesmenom z Kabulu i takim sposobem zarabiają miliony dolarów. Jeden z afgańskich skarbników powiedział brytyjskiemu dziennikowi, jak wygląda przekazanie pieniędzy. „Sprzedajemy paliwo i rozdajemy pieniądze bezpośrednio naszym dowódcom. Przyjmowanie pieniędzy od Rosjan nie jest czymś, co lubimy, ale jest to konieczne na tym etapie naszego dżihadu. Zajmuję się przekazywaniem pieniędzy, dla kilku dowódców znajdujących się w jednym sektorze i w jednej prowincji. Przekazuję im pieniądze, a następnie ich rozliczam, jest wielu innych ludzi takich jak ja”.

Cyberwojna. Wojna bez amunicji?

Cyberwojna. Wojna bez amunicji?

Piotr Łuczuk

Książka w przedsprzedaży, realizacja zamówień od 16 października!
To pierwsza na naszym rynku taka książka rodzimego autora.
Opisane wydarzenia, analizy i prognozy nie są bynajmniej dziełem fikcji literackiej. Nie są wyssaną z palca czarną wizją przyszłości.

 

Przekazane w ten sposób pieniądze mają służyć operacjom przeciwko NATO. Powszechnie wiadomo też, że Rosji nie jest po drodze z Organizacją Traktatu Północnoatlantyckiego. A Ameryka od lat oskarża i podejrzewa Rosję o wspieranie Talibów. Nie wiadomo jednak dlaczego Talibowie właśnie teraz, postanowili zdradzić źródło swoich dochodów. Do tej pory cały proceder odbywał się w tajemnicy. Pieniądze nie były przekazywane bezpośrednio ale pod przykrywką sprzedaży paliwa.

Doradca ugrupowania Quetta Shura, przywódca talibów w Pakistanie, miał powiedzieć dziennikowi o celach, którymi kierują się Rosjanie przekazując talibom miliony dolarów. „[Rosjanie] mają trzy cele w kontaktach z nami: porażkę państwa islamskiego, podważenie popieranego przez USA rządu w Afganistanie oraz upokarzanie i szkodzenie NATO”.

W październiku 2001 roku rozpoczęła się trwająca do dziś wojna, celem której było zwalczenie talibów przy pomocy oddziałów NATO. Obecnie w Afganistanie przebywa 13 000 żołnierzy NATO.

 

Źródło: the Times, kf

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.