Putin cieszy się większym zaufaniem niż Trump!

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem.    Fot.: Kremlin.ru/4.0 International/Wikimedia Commons Prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Fot.: Kremlin.ru/4.0 International/Wikimedia Commons Amerykański instytut zbierający informację na temat opinii publicznej i panujących trendów w Stanach Zjednoczonych i krajach całego świecie, przeprowadził badania dotyczące zaufania do głów dwóch mocarstw Rosji i Stanów Zjednoczonych. Wyniki wykazały, że ani Donald Trump, ani Władimir Putin nie cieszą się zbyt dużym poparciem wśród obywateli prawie czterdziestu państw świata.

Ankieta była przeprowadzana od lutego do maja bieżącego roku i objęła 37 państw świata. Pytania zostały zadane 40 951 losowo wybranym osobom powyżej 18 roku życia. Mimo, że zarówno Trump jak i Putin nie cieszą się wysokim poparciem, to badania wykazały, że to Rosja cieszy się większym zaufaniem w kwestii spraw zagranicznych.

Kraje, które najbardziej ufają Rosji to Wietnam, gdzie poparcie dla Putina wyraża 83% ankietowanych, Grecja z poparciem 64% oraz Filipiny, gdzie 55% społeczeństwa darzy prezydenta Rosji zaufaniem.

Tak dużą przychylnością cieszy się Putin tylko w krajach Azji i na Bliskim Wschodzie. Europa patrzy bardziej krytycznym okiem, co wyraża się w braku zaufania aż 78% zapytanych. Jeżeli chodzi o poszczególne kraje Europy, największy brak zaufania do Putina wyraziło 89% respondentów w Polski, 88% z Hiszpanii, 87% badanych w Holandii, 87% ankietowanych w Szwecji oraz 80% we Francji.

Z kolei Donald Trump najmniejszym zaufaniem cieszy się w Grecji i Niemczech, gdzie zaufanie do Trumpa wyraziło zaledwie 11% ankietowanych.

Europa zjednoczona w Chrystusie

Europa zjednoczona w Chrystusie

Jan Paweł II

Pełna, zawierająca 82 teksty antologia wypowiedzi św. Jana Pawła II na temat wspólnej Europy i jej chrześcijańskich korzeni, od czerwca 1979 do lipca 2002 r. Wielki Syn polskiej ziemi przez cały swój pontyfikat dążył i nawoływał do pojednania. Dziś, kiedy Stary Kontynent wydaje się zapominać o chrześcijańskich źródłach swej kultury, słowa Świętego powinny stać się dla Europejczyków, a przede wszystkim Polaków najpewniejszym drogowskazem. Papież udziela m.in.

 

Co ciekawe, Amerykanie są mniej pewni Putina, niż Rosjanie w Trumpa. Zaledwie 23% ankietowanych obywateli USA ma zaufanie do Putina, podczas gdy 53% badanych Rosjan żywi zaufanie do Trumpa. Okazuje się również, że wśród respondentów, to mężczyźni bardziej ufają Putinowi niż kobiety.

Japonia, Korea Południowa  oraz Grecja, Niemcy, Turcja, Węgry, Francja, Włochy i Hiszpania, które należą do NATO, wyraziły większą pewność co do polityki Putina. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy mogą być nieprzychylne komentarze, jakie pod adresem NATO wypowiedział Donald Trump, twierdząc, że organizacja nie jest skuteczna.  Jednak nie wszystkie państwa członkowskie NATO ufają Putinowi bardziej niż prezydentowi USA. W Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Holandii i Polsce dużo wyższym zaufaniem cieszy się Donald Trump.

Pomimo sporej niechęci do Putina, w opinii badanych prezydent Rosji stanowi mniejsze zagrożenie niż ISIS, czy zmiany klimatyczne na świecie, które są zagrożeniem numer jeden dla 62% i 61% respondentów. Tylko dla Polski i Jordanii, Moskwa znajduje się w pierwszej trójce największych zagrożeń.

W badaniu pytano również o ocenę zaangażowania wschodniego mocarstwa w kwestie swobód obywatelskich. Spośród wszystkich respondentów 30% jest zdania, że Rosja szanuje prawa swoich obywateli, 46% pytanych twierdzi, że nie można mówić o szacunku praw obywatelskich, zaś 17% nie opowiedziało się po żadnej ze stron. Największe wątpliwości, co do poszanowania wolności osobistej przez Moskwę, mają Amerykanie, 80% oraz Kanadyjczycy, 73%.

 

Źródło: pewglobal.org, dw, kf

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.