Prezydent Duda przyleciał do Korei Południowej. Weźmie udział w otwarciu igrzysk i spotka się z prezydentem… Niemiec!

Prezydent Duda przyleciał do Korei Południowej. Weźmie udział w otwarciu igrzysk i spotka się z prezydentem… Niemiec!

Prezydent Andrzej Duda. Fot.: P. Tracz/ KPRM Prezydent Andrzej Duda. Fot.: P. Tracz/ KPRM

Od ceremonii powitania polskiego Prezydenta przez Prezydenta Moon Jae-ina w Pałacu Prezydenckim w Seulu rozpoczęła się w czwartek robocza wizyta Andrzeja Dudy w Republice Korei. Po ceremonii odbyła się rozmowa obu przywódców.

W Ratuszu w Seulu rozpoczęło się spotkanie z burmistrzem Seulu Park Won-soo. Następnie Prezydent RP odbierze tytuł honorowego obywatela południowokoreańskiej stolicy.

- To wizyta politycznie wrażliwa, bardzo znacząca i ważka dla pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Dlatego, że Polska jako kraj członkowski Rady Bezpieczeństwa ONZ ma szczególną odpowiedzialność także za stan pokoju na świecie – tłumaczył przed podróżą Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

W czasie czterodniowej wizyty planowane są również rozmowy polskiego Prezydenta z przedstawicielami Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych, która od czasu zawarcia w 1953 r. rozejmu nadzoruje stabilność sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Andrzej Duda ma się też spotkać m.in. z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Rozmowy polityczne Prezydenta RP koncentrować się mają przede wszystkim na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem Półwyspu Koreańskiego. - To wiąże się z faktem naszego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa. Dzisiaj Korea jest jednym z najbardziej gorących punktów na mapie świata i rozmowy dotyczące bezpieczeństwa Półwyspu, a tym samym bezpieczeństwa globalnego będą najważniejszym tematem rozmów Prezydenta w Korei – zapowiadał minister Szczerski.

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Najnowsza książka Krzysztofa Szczerskiego, politologa i polityka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie szefa gabinetu prezydenta.Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św.

 

W piątek Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą udadzą się do Pjongczangu, gdzie wezmą udział w ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich. Prezydent RP będzie też jednym z gości spotkania Prezydenta Korei z szefami państw i rządów przybyłymi na tę uroczystość.

W sobotę Para Prezydencka odwiedzi wioskę olimpijską, by spotkać się z polskimi sportowcami.

 

Źródło: prezydent.pl

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.