Pierwsze efekty polityki imigracyjnej Trumpa. Wyłapano 37% nielegalnych więcej.

Mur graniczny między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Fot.: Hillebrand Steve, U.S. Fish and Wildlife Service/ Wikimedia Commons Mur graniczny między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Fot.: Hillebrand Steve, U.S. Fish and Wildlife Service/ Wikimedia Commons Około 100 dni po tym, jak prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie zawierające wytyczne dotyczące priorytetów w zwalczaniu zjawiska nielegalnej imigracji, federalna agencja Kontroli Imigracyjnej i Celnej (U.S. Immigration and Customs Enforcement - ICE) poinformowała o aresztowaniu ponad 41 000 osób przebywających na terenie USA nielegalnie lub o taki pobyt podejrzewanych. Statystyki obejmują działania służb od 22 stycznia do 29 kwietnia bieżącego roku. Liczba podjętych interwencji jest o 37% wyższa niż dla analogicznego okresu z poprzedniego roku, kiedy to zatrzymano nieco ponad 30 000 podejrzanych.

Pełniący obowiązki dyrektora agencji ICE Thomas Homan stwierdza, że „statystyki te są dobiciem determinacji prezydenta Trumpa do skutecznego egzekwowania prawa imigracyjnego. Agenci ICE otrzymali jasne wytyczne, aby skupić się na zagrożeniach związanych z bezpieczeństwem narodowym oraz publicznym, co zaowocowało istotnym wzrostem liczby ujętych nielegalnych imigrantów bądź przestępców szukających schronienia na terenie USA. Dane pokazują, że ICE profesjonalnie wypełnia swoje obowiązki, dzięki czemu lokalne społeczności będą bezpieczniejsze”. Homan dodaje, że „wszyscy zatrzymani otrzymają prawną możliwość dochodzenia swoich racji, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa imigracyjnego. ICE będzie usuwało poszczególne jednostki z terytorium USA tylko na mocy ostatecznego wyroku sądu”.

Nawiązanie do bezpieczeństwa nie jest przesadą, gdyż jak pokazują dane niemal 75% aresztowanych imigrantów okazuje się być skazanymi przestępcami, którzy dopuszczali się m.in. zabójstw, handlu narkotykami czy przestępstw na tle seksualnym.

Polsko, uwierz w swoją wielkość. Głos biskupów w sprawie ojczyzny 2010-15

Polsko, uwierz w swoją wielkość. Głos biskupów w sprawie ojczyzny 2010-15

Adam Bujak, bp Ignacy Dec, abp Wacław Depo, bp Antoni Dydycz, abp Andrzej Dzięga

„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej.” Kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia Książka ta jest wyrazem sprzeciwu wobec triumfujących od kilku lat treści i tonu antypolskiej oraz antychrześcijańskiej propagandy.

 

Zaostrzenie działań służb federalnych w prowadzonej polityce imigracyjnej za rządów nowego prezydenta Donalda Trumpa jest wyraźnie widoczne. Sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych (Department of Homeland Security - DHS), John F. Kelly dał jasno do zrozumienia, że ICE nie będzie czyniło żadnych wyjątków dla jakichkolwiek grup bądź jednostek w zakresie odstąpienia od procedury usunięcia z terytorium USA w przypadku stwierdzenia nielegalnego pobytu.

Decyzje administracji Trumpa w zakresie wdrażania obostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej wywołały zdecydowaną reakcją, głównie środowisk lewicowych oraz związanych z Partią Demokratyczną. Nową politykę określają one jako wskrzeszenie kontrowersyjnych działań i programów stosowanych w przeszłości, co można odbierać jako pochwałę polityki imigracyjnej prowadzonej przez byłego prezydenta Baracka Obamę. Najbardziej kontrowersyjnymi elementami nowych rozporządzeń jest nadanie szerszych uprawnień lokalnym i federalnym przedstawicielom prawa oraz groźby odcinania od federalnych funduszy miast, które nie podporządkują się nowemu rozporządzeniu.

Co ciekawe, poszczególne elementy rozporządzenia zostały przyćmione w przekazach medialnych przez budowę słynnego już muru na granicy z Meksykiem, z którego prezydent Trump uczynił jeden z symboli swojej kampanii wyborczej. Ponadto dwa dni po podpisaniu nowych regulacji prezydent wprowadził swoim podpisem w życie kolejne, dotyczące zakazu wjazdu na teren USA obywatelom wybranych muzułmańskich krajów, co zupełnie zdominowało przekaz medialny (w oryginalnej wersji rozporządzenie zostało uchylone przez sąd, Trump podpisał kolejne rozporządzenie w nieco zmienionej postaci). Długofalowe skutki i efekty działań nowej administracji w zakresie walki ze zjawiskiem nielegalnej imigracji staną się widoczne w miarę upływu czasu.

 

Źródło: ice.gov, superstation95, kś

Komentarze (1)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Regina Donarska

    Legalna , nielegalna -wywalac na zbity pysk to przeklete plemie , bez zadnych procesow !!!!! Oni obcinali glowy bez procesow , morduja bez wyrokow - dokad to bedzie cackanie sie z tym talatajstwem - im wolno wszystko , a my musimy sie "czaic jak jez do glizdy " - kiedy to sie do kurwy nedzy skonczy - a zreszta swiat ,jaki jest teraz -wciaz jest piekny tylko ta cywilizacja z dobrobytu dostala szatanskiego amoku - przyjdzie moment ,ze ktos nacisnie jeden guzik i zrowna to wszystko z ziemia ........CZY TYM RAZEM KOMENTARZ ROWNIEZ BEDZIE "pod cenzurka "......Dalej ZAKLAMANIE ..........

  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.