Junckerowi nie podoba się scenariusz Brexitu!
Złoty tydzień

Junckerowi nie podoba się scenariusz Brexitu!

Jean-Claude Juncker jest poirytowany rozmowami z Wielką Brytanią.   Fot.: avid plas photographer/2.0 Generic/Wikimedia Commmons Jean-Claude Juncker jest poirytowany rozmowami z Wielką Brytanią. Fot.: avid plas photographer/2.0 Generic/Wikimedia Commmons Trwa drugi dzień unijnego szczytu w Brukseli. Jean-Claude Juncker jest poirytowany i zawiedziony rozmowami pomiędzy Wielką Brytanią, a Unią Europejską. Trwające do zeszłego roku rozmowy, do tej pory nie zakończyły się porozumieniem. Według przywódców Unii Europejskiej najlepszym scenariuszem Brexitu, byłoby zapłacenie przez Wielką Brytanię pieniędzy za opuszczenie wspólnoty. Ta z kolei nie chce się zgodzić. Przewodniczący Komisji Europejskiej powiedział, że celem Unii Europejskiej, jest jak najszybsze zawarcie porozumienia.

Niezadowolenie wyraził także prezydent Francji. Emmanuel Macron uważa, że negocjacje z Wielką Brytanią nie są nawet w połowie drogi. Wyrażając swoje niezadowolenie, Macron powiedział „jesteśmy daleko od tego, gdzie powinniśmy być”.

Nieco innego zdania jest Donald Tusk, który podkreślił postępy poczynione w rozmowach z Wielką Brytanią oraz stwierdził, iż ocenianie jakoby porozumienie zatrzymało się w martwym punkcie, za przesadzone. Tusk zauważył jednak, że nadal nie ma „wystarczającego postępu” w sprawach finansowych i ochronie praw obywatelskich, co uniemożliwia przejście do dyskusji nad przyszłymi warunkami handlowymi. Tusk liczy na to, że następna faza negocjacji rozpocznie się w grudniu.

Cyberwojna. Wojna bez amunicji?

Cyberwojna. Wojna bez amunicji?

Piotr Łuczuk

To pierwsza na naszym rynku taka książka rodzimego autora.
Opisane wydarzenia, analizy i prognozy nie są bynajmniej dziełem fikcji literackiej. Nie są wyssaną z palca czarną wizją przyszłości. Są niestety jak najbardziej realne.

 

Wspólnota europejska niezmiennie domaga się, aby premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała jednoznacznie, ile Wielka Brytania jest gotowa zapłacić i tym samym wypełnić zobowiązania podjęte przed ogłoszeniem Brexitu.

Jednak w sprawie zapłacenia Unii, Theresa May pozostaje nieugięta. Tłumaczy, iż nie chce, by podatnicy ponosili koszty za wyjście ze Wspólnoty, a jako premier chce po prostu spełnić wolę obywateli. Wielkiej Brytanii zależy, aby najpóźniej wiosną 2019 roku, weszła w życie umowa handlowa pomiędzy Unią, a Wielką Brytanią. Stanowisko premier popierają brytyjscy politycy, którzy uznali, że będzie lepiej, jeżeli Wielka Brytania opuści blok bez dalszych rozmów lub ustępstw.

Źródło: euronews, kf

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.