Chiny otwierają się na amerykański rynek. Nowa umowa handlowa Chiny-USA.

Zbiornik do przechowywania gazu ziemnego w Massachusetts.  Fot.: Fletcher6/ Wikimedia Commons Zbiornik do przechowywania gazu ziemnego w Massachusetts. Fot.: Fletcher6/ Wikimedia Commons Do Chin będzie docierał między innymi amerykański gaz. Do USA wejdą chińskie banki

Stany Zjednoczone i Chiny wypracowały dziesięciopunktową umowę handlową, nad którą prace trwały od kwietnia bieżącego roku. Umowa ma przynieść światowym mocarstwom obopólną korzyść.

Chińczycy postanowili wpuścić na swój rynek agencje ratingowe i firmy zajmujące się kartami kredytowymi. Amerykanie będą również transportować do Państwa Środka skroplony gaz ziemny oraz wołowinę, która dotychczas nie miała wstępu na rynek chiński.

W zamian za te korzyści, Amerykanie zgodzili się zezwolić na działalność chińskim bankom. Do Stanów Zjednoczonych pojedzie również chiński gotowany kurczak.

Jest to ciekawy zwrot w polityce Donalda Trumpa, który jeszcze w trakcie swojej kampanii wyborczej oświadczał, że Chiny są największym adwersarzem Stanów Zjednoczonych.

PAKIET 100 lat Fatimy i Lourdes. Stolica cudów w promocyjnej cenie 79 zł

PAKIET 100 lat Fatimy i Lourdes. Stolica cudów w promocyjnej cenie 79 zł

 

PAKIET 100 lat Fatimy i Lourdes. Stolica cudów w promocyjnej cenie 79 zł zamiast 147,95 zł
 
100 lat Fatimy
Mija sto lat od Objawień Matki Bożej w Fatimie.

 

Takie podejście Trumpa od początku rodziło obawy, że Xi Yinping, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, nie pozostanie dłużny i w razie nieporozumień będzie prowadził politykę potwierdzającą pozycję ChRL jako silnego lidera broniącego narodowych interesów chińskich.

Jeszcze przed rozstrzygnięciem wyborów w Stanach Zjednoczonych, obawiano się, że zwycięstwo Trumpa będzie skutkowało wzrostem napięć w relacjach chińsko-amerykańskich, a nawet incydentami na morzach Południowo- i Wschodniochińskim lub w Cieśninie Tajwańskiej .

Nie tak dawno prezydent Trump groził Chinom, że jeżeli te nie wpłyną na ostudzenie koreańskich ambicji nuklearnych, to może dojść do problemów dyplomatycznych między Pekinem a Waszyngtonem. Dlatego podpisane teraz porozumienie handlowe jest niemałą niespodzianką i zostało przyjęte bardzo pozytywnie przez obie strony.

Z całą pewnością wypracowane porozumienie handlowe przyniesie korzyść amerykańskiemu rynkowi. Szczególnie transport wołowiny według przewidywań ma przynieść znaczne korzyści, gdyż mięso znajdzie zbyt w rozwijającej się w Chinach klasie średniej.

 

Źródło: BBC news, kf

 

Komentarze (1)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Wiesław Pilch

    Współczuję wam. Zamiast korzystać z chińskich źródeł, korzystacie z angielskich. Więcej w ChińskimKanale Informacyjnym na You Tube.

  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.