Autor Wydawnictwa „Biały Kruk” ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski uhonorowany medalem „Pro Bono Poloniae” Gratulujemy !

Autor Wydawnictwa „Biały Kruk” ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski uhonorowany medalem „Pro Bono Poloniae” Gratulujemy !

ks. Waldemar Chrostowski  Fot.: Wydawnictwo Biały Kruk/Wacław Klag ks. Waldemar Chrostowski Fot.: Wydawnictwo Biały Kruk/Wacław Klag

Nagroda, którą otrzymałem, jest dla mnie powrotem do dzieciństwa i wielkiej miłości do Ojczyzny, którą zaszczepili we mnie moi Rodzice. Na przełomie lat 50-tych i 60-tych słuchałem ich opowieści o odzyskaniu niepodległości, najeździe bolszewików, II wojnie światowej i okresie powojennym. Ta pamięć była podtrzymywana w mojej szkole średniej” – mówi laureat.

Ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski otrzymał medal „Pro Bono Poloniae” wręczony za krzewienie postaw patriotycznych i upowszechnianie wiedzy o historii Polski.

„Później miałem możliwość częstego podróżowania. Mogłem odwiedzać Monte Casino, Loreto i inne polskie cmentarze wojenne we Włoszech, a także w Holandii i Francji. Przebywałem w bardzo wielu miejscach związanych z polską pamięcią na Ukrainie, Białorusi, Litwie i w Rosji oraz w Turcji i Stanach Zjednoczonych. Poszukiwałem pamiątek po żołnierzach Armii Andersa, byłem w Kazachstanie i na Syberii oraz w Ziemi Świętej i Libanie. Były to spotkania z miejscami, które wołają, że tu spoczywają Polacy. Na cmentarzu w Kanadzie, w miejscowości o nazwie Wilno, kilkaset kilometrów od Toronto, przeczytałem napis: „Polacy – ale jacy!”

Laureat medalu „Pro Bono Poloniae” jest znanym w Polsce i na świecie teologiem-biblistą oraz specjalistą w dziedzinie relacji między Kościołem a judaizmem. Jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a w latach 2001-2010 był również profesorem na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Promotor i recenzent wielu prac doktorskich z zakresu biblistyki, zwłaszcza egzegezy Starego Testamentu, recenzent w kilkudziesięciu przewodach habilitacyjnych i postępowaniach o tytuł profesora. Członek Komitetu teologicznego Polskiej Akademii Nauk. W 2008 r. został powołany przez papieża Benedykta XVI jako ekspert na 12. Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów. Laureat watykańskiej Nagrody Ratzingera (2014).

Ks. prof. Waldemar Chrostowski jest autorem tekstów zamieszczonych w albumach „Krzyż polski. Krajobraz i sacrum (t. 3)”, „Oburzeni”, „Eucharystia”, „Wiara”, „Dyktatura gender” i „Credo”. Na jego dorobek składa się ponad 2800 publikacji – kilkadziesiąt książek oraz artykuły naukowe i popularnonaukowe, a także publicystyka religijna i teologiczna, w tym cieszące się wielką popularnością wśród naszych czytelników książki „Osiem błogosławieństw” oraz „Uczynki miłosierdzia”

Credo. Podstawowe prawdy wiary

Credo. Podstawowe prawdy wiary

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

Książka ta zrodziła się z ducha nowej ewangelizacji. Jest artystycznym przedstawieniem prawd wiary katolickiej. Piękną fotografię wspomaga mądre słowo. Artyści od wieków wykazując się wielką kreatywnością, pędzlem i dłutem próbowali zgłębić zawarte w Credo Boże tajemnice.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.