Serial o młodym Piłsudskim niebawem w telewizji!

Serial o młodym Piłsudskim niebawem w telewizji!

Żródło: vod.tvp.pl Żródło: vod.tvp.pl „Ziuk. Młody Piłsudski” – to nowy serial historyczno-przygodowy, który powstał z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

„Odcinek specjalny zaczynamy tak naprawdę od 15. roku życia Józefa Piłsudskiego. I kończymy na 21. – mówi Grzegorz Otrębski, odtwórca roli ‘Ziuka’”. – „Piłsudski był bezkompromisowy, całą resztę wolałbym zostawić widzom. Mogę wcielić się w to, co jest w serialu, i starać się to charakteryzować ale myślę, że tej postaci nie należy oceniać w serialu jednoznacznie” – dodał aktor.

Serial opowiada historię młodzieńczych lat późniejszego Naczelnika Polski i grupy spiskowców walczących z caratem. Jarosław Marszewski, jego reżyser, przekonuje, że dzisiejsza młodzież, wierząca w ideały, nie różni się wiele od młodego Piłsudskiego. Główny bohater, 19-letni Józef Piłsudski ps. „Ziuk”, zostaje oskarżony o planowanie zamachu na następcę zamordowanego cara. Otrzymuje karę pięcioletniego zesłania na Syberię. Grzegorz Otrębski, odtwórca roli tytułowej, wyjaśnił, że wiedzę o marszałku zbierał z różnych źródeł: z listów, rozmów i spotkań.

Serial przybliża bohaterów naszej niepodległości, m.in. relacje Piłsudskiego z rodziną i bratem Bronisławem, a także pokazuje w jaki sposób rozwijały się jego cechy przywódcze – mówi prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski. 

„Jeżeli kochamy polską historię i Polskę, identyfikujmy się z Ojczyzną, to musimy się odwoływać do bohaterów naszej wolności” – podkreślił.

Pilotażowy odcinek serialu zostanie wyemitowany w niedzielę 11 listopada o dwóch porach – o godz. 17.20 oraz 22.15 w TVP 1.
Do stałej emisji „Ziuk. Młody Piłsudski” wejdzie w 2019 r. Pierwszy sezon ma składać się z 13 odcinków. 

Oprócz Grzegorza Otrębskiego w serialu zagrają także m. in.: Ewa Wencel, Ewa Ziętek, Jan Englert, Marek Kalita, Urszula Grabowska oraz Bronisław Sebastian Cybulski. 

Reżyser Jarosław Marszewski został uhonorowany Nagrodą Dziennikarzy na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” za dramat „Jutro będzie niebo”. 

Źródło tvp/AM/a

Mistrzowska Gra Józefa Piłsudskiego

Mistrzowska Gra Józefa Piłsudskiego

Wojciech Roszkowski

To była zaiste mistrzowska gra – zacząć wojnę w bloku państw, które ją ostatecznie przegrają, a zakończyć wśród zwycięzców! Sam wielki przeciwnik Józefa Piłsudskiego, Roman Dmowski, przyznawał Naczelnikowi, że to był genialny manewr.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.