„KSIĄŻKA, KTÓRA POWSTAŁA Z NIEZGODY…”,czyli „Hetman Chrystusa” Jolanty Sosnowskiej

„KSIĄŻKA, KTÓRA POWSTAŁA Z NIEZGODY…”,czyli „Hetman Chrystusa” Jolanty Sosnowskiej

Ostatnimi czasy dużo nieładnych rzeczy mówiono o Janie Pawle, a poza tym sprowadzano go do roli maskotki , ulubieńca kremówek. Spłaszczano naukę Papieża Polaka. Ta książka powstała z niezgody na taki wizerunek Ojca Świętego” – podkreśla Jolanta Sosnowska.

Ta książka po prostu nie mogła nie powstać. „Prosił mnie o jej napisanie świętej pamięci ksiądz kardynał Stanisław Nagy” – powiedziała autorka ‘Hetmana Chrystusa’ w warszawskim studio TVP. – Kiedy wymawiałam się, że dużo czasu zajmuje mi praca nad redakcją tekstów innych autorów, mimo wszystko zachęcał mnie do pisania”. Okazją do powstania „Hetmana Chrystusa” stał się jubileusz czterdziestolecia pontyfikatu wielkiego Polaka.

Jolanta Sosnowska to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych znawczyń pontyfikatu Jana Pawła II. Zredagowała grubo ponad sto dzieł poświęconych temu świętemu, w tym dwutomowe, liczące 1328 stron „Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005. Dzień po dniu”, jest współautorką monumentalnej 27-tomowej serii albumowej „Dzieje Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II”. – „Odważyłam się na tę potężną, czterotomową docelowo biografię, gdyż stoi za mną ćwierćwiecze zdobywanej wiedzy o Ojcu Świętym” – dodaje Jolanta Sosnowska.

Można by zapytać co jeszcze nowego można napisać o człowieku, o którym powstało tak wiele publikacji na świecie. Owszem, książek poświęconych Janowi Pawłowi II jest wiele, ale bardzo niewiele pozycji biograficznych, obejmujących całość pontyfikatu. Sosnowska sięga głębiej i to do samych początków opisując żywym, literackim językiem przeróżne wydarzenia i spotkania, z których wiele dziś zostało zapomnianych, przytacza nieznane homilie i przemówienia, niektóre wręcz prorocze, wnikliwie pokazuje uwarunkowania i konteksty pielgrzymek po świecie oraz pielgrzymek włoskich. Przypomina rozległość zainteresowań Papieża i jego fascynującą osobowość. Przypomina, że Brazylijczycy ochrzcili go mianem Jana Bożego, mieszkańcy Czarnego Lądu nazywali Afrykaninem, że w każdym zakątku świata oczekiwano go z wielką radością, niepohamowanym entuzjazmem, nadzieją i miłością.

Pierwszy tom „Hetmana Chrystusa” obejmuje lata 1978-82. Drugi tom, który trafi do księgarń już jesienią, zakończy opowieść o pontyfikacie na roku 1990. Kolejne dwa tomy ukażą się w następnym roku.

 A.Ma


Św. Jan Paweł II: Papież, który kochał i szanował każdego człowieka

 relacja z audycji „Życie z duszą, czy bez?”, Polskie Radio 24

 

Zapraszamy do wysłuchania interesującej rozmowy z autorką „Hetmana Chrystusa” Jolantą Sosnowską w poniedziałek 2 lipca o  godz. 23.07 w Programie 3 Polskiego Radia w audycji Marka Stremeckiego „Historie jak z książki”.             


Hetman Chrystusa. Biografia św. Jana Pawła II - tom 1.

Hetman Chrystusa. Biografia św. Jana Pawła II - tom 1.

Jolanta Sosnowska

Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny. 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.