Pamięć zbiorowa spłaszczyła, a nawet wykrzywiła postać Karola Wojtyły.

Pamięć zbiorowa spłaszczyła, a nawet wykrzywiła postać Karola Wojtyły.

Fot. Biały Kruk Fot. Biały Kruk

,,Wydaje się, że pamięć zbiorowa spłaszczyła, a nawet wykrzywiła postać Karola Wojtyły, dlatego chciałam napisać tę książkę. Z tego samego powodu jest ona tak obszerna, czterotomowa'' – mówiła dla agencji PAP Jolanta Sosnowska, autorka biografii Jana Pawła II „Hetman Chrystusa”.

Drugi tom książki ukaże się 16 października (już teraz do kupienia w przedsprzedaży).

,,Obraz papieża Polaka ukształtowały mass media. Za mało znamy Jana Pawła II, dlatego swoją książką chciałabym zachęcić do pogłębienia tej znajomości, odkrycia wspaniałego człowieka, który, choć był papieżem Polakiem, ambasadorem Polaków i polskości na świecie'' – podkreślała w wywiadzie autorka.
Łatwiej nam było przyjmować prawdę o miłym starszym panu, który dla każdego jest sympatyczny. Jolanta Sosnowska odkrywa, że nie sięgaliśmy po prawdę, bo nas nie interesowała. Na homilie Ojca świętego reagowaliśmy spontanicznie i żywiołowo, nie zastanawiając się nad treścią słów świętego i ich kontekstem wobec rzeczywistości.   

Dzięki wiarygodnej i bardzo konkretnej biografii pamięć o świętym Polaku może odrodzić się na nowo, a jego homilie odkryte i zrozumiane przez nas mogą przeżyć prawdziwy renesans. Wszak czego nam bardziej potrzeba, jak nie cennych wskazówek: jak żyć, aby zachować siebie i nie złamać zasad, którym próbujemy być wierni. 

„Kryterium, którym kieruje się świat, to kryterium znaczenia. Mieć władzę. Mieć władzę ekonomiczną, by innych uzależniać. Mieć władzę nad kulturą, by manipulować sumieniami. Używać jednej i drugiej władzy. Więcej – nadużywać”, cytuje autorka słowa świętego Jana Pawła II wypowiedziane w 1989 roku podczas Światowych Dni Młodzieży w Santiago de Compostela.  

„Przecież właśnie to dzieje się obecnie na masową skalę. Jan Paweł II już wtedy to dostrzegał, to przewidywał – i chciał przed tym uchronić. W swojej pracy natknęłam się na bardzo wiele tego typu przemyśleń. Nic, tylko czytać i stosować się do nich” – mówi Jolanta Sosnowska.

Więcej: https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/j-sosnowska-pamiec-zbiorowa-splaszczyla-nawet-wykrzywila-postac-karola-wojtylyjavascript:mctmp(0);

 

Premiera drugiego tomu ,,Hetmana Chrystusa''  już 16 października.
U nas książka dostępna w przedsprzedaży. Zalogowani klienci otrzymują RABAT nawet do 25% !

 

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II, Tom 2.

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II, Tom 2.

Jolanta Sosnowska

Drugi tom „Hetmana Chrystusa” wkracza w kolejny intensywny rozdział ewangelizacji świata tylko przyhamowany próbą zabójstwa Papieża Polaka. Odbywamy z Janem Pawłem II następne podróże po świecie, w tym bardzo niebezpieczne, do targanych wojnami domowymi państw Ameryki Łacińskiej i Afryki, do obcych wyznaniowo krajów azjatyckich, do wielu krajów wyspiarskich, a także dwie pielgrzymki do Ojczyzny.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.