Sensacyjne, nowe dowody potwierdzają istnienie wieży Babel.

Sensacyjne, nowe dowody potwierdzają istnienie wieży Babel.

Budowa Wieży Babel według Lucasa van Valckenborcha. Budowa Wieży Babel według Lucasa van Valckenborcha. Historia wieży Babel znajduje się w jedenastym rozdziale Księgi Rodzaju. Przedstawia próbę budowy miasta i wieży sięgającej nieba przez zjednoczoną ludzkość, posługującą się jednym językiem. Wieża miała być symbolem jedności, dzięki któremu „ludzie nie rozproszą się” , ale stała się także znakiem człowieczej pychy. Stąd Bóg sprzeciwił się tym zamiarom, mieszając języki, przez co ludzkość nie dokończyła budowy i została rozproszona po całej powierzchni ziemi.

Teraz naukowcy brytyjscy dokonali sensacyjnego odkrycia, które zdaje się potwierdzać biblijną historię. Starożytna tabliczka, do której dostęp uzyskali badacze, zawiera płaskorzeźbę przedstawiającą budowlę o charakterze wieży. Taką tezę stawia dr Andrew George, pracownik Wydziału Językoznawstwa i Kulturoznawstwa Środkowego i Bliskiego Wschodu na Uniwersytecie w Londynie. Wyniki jego prac będzie można poznać bliżej w realizowanym przez Smithsonian Networks epizodzie serii dokumentalnej „Sekrety”.

Tabliczka, która wywołała wielkie poruszenie w świecie naukowym, jest datowana na szósty wiek przed Chrystusem i została odnaleziona na obszarze starożytnego Babilonu około 100 lat temu. Ponieważ była własnością prywatną, językoznawcy oraz badacze nie mieli wcześniej do niej dostępu. Podobne sytuacje, w których cenne historycznie eksponaty zawierające bardzo ważne informacje są niedostępne dla naukowców, nie należą niestety do rzadkości.

Wielka Ilustrowana Historia Kościoła

Wielka Ilustrowana Historia Kościoła

o. Guy Bedouelle

Imponujący dorobek chrześcijańskiej kultury i cywilizacji. Naprawdę wielka i bogato ilustrowana historia Kościoła od zarania po dzień dzisiejszy. Ojciec Guy Bedouelle – szwajcarski dominikanin, zasłużony profesor historii na uniwersytecie we Fryburgu – kreśli dzieje Kościoła od czasów pierwotnych aż do pontyfikatu Benedykta XVI, przywołuje wszystkie najważniejsze historyczne postaci.

 

Dr Andrew George po przestudiowaniu i zinterpretowaniu treści tabliczki stwierdził, że relacja na tabliczce dotycząca budowy wieży jest niemalże identyczna z biblijnym przekazem o budowie wieży Babel. Na podstawie przetłumaczonego tekstu można wnioskować, że budowlę nakazał wznieść król Nabuchodonozor II (król starożytnego Babilonu, panujący w latach 605-562 p.n.e.).

Byłaby to niemała rewolucja, gdyż dotychczas środowisko naukowe skłaniało się ku dwóm innym tezom.

Jedna z nich zakładała, że opowieść o budowie wieży Babel jest po prostu mitem, rodzajem historii wywodzącej się z tradycji żydowskiej, której celem było wyjaśnienie faktu istnienia wielu języków. W kręgach tradycji kultury żydowskiej historia wieży Babel jest ponadto utożsamiana z wyrazem buntu przeciwko Bogu i ta symbolika jest prawdopodobnie najczęściej przypisywana wieży Babel.

Drugą tezą jest utożsamianie budowli z zigguratami, czyli mezopotamskimi budowlami sakralnymi, nieco zbliżonymi swoją charakterystyką do piramid.

PAKIET 100 lat Fatimy i Lourdes. Stolica cudów w promocyjnej cenie 79 zł

PAKIET 100 lat Fatimy i Lourdes. Stolica cudów w promocyjnej cenie 79 zł

 

PAKIET 100 lat Fatimy i Lourdes. Stolica cudów w promocyjnej cenie 79 zł zamiast 147,95 zł
 
100 lat Fatimy
Mija sto lat od Objawień Matki Bożej w Fatimie.

 

Tymczasem dr Andrew George uważa, że historia budowy wieży Babel odbyła się właśnie w taki sposób, jak opisuje to Stary Testament. Zgromadzeni z nakazu króla z całej okolicy budowniczy będąc przedstawicielami wielu kultur posługiwali się różnymi językami. Stąd w przekazie biblijnym znajduje się fragment pomieszania języków. Brytyjski badacz podkreśla, że nie czuje się związany z żadną religią, ale mimo tu będąc w zgodzie z prawdą historyczną i archeologiczną musi stwierdzić, że w „tej sprawie za historią budowy wieży Babel wydaje się stać rzeczywista budowla, na której oparła się biblijna narracja.”

Faktem jest, że w miarę upływu czasu coraz więcej odkryć archeologicznych wskazuje na prawdziwość biblijnych przekazów. Niestety większość z nich jest kompletnie przemilczana.

ŹRÓDŁA: CBN, kś

Komentarze (8)

 • Podpis:
  E-mail:
 • gaspar

  Kontrowersyjnym jest powód ukarania ludzi pomieszaniem języków;za co?,że budowali wysoką wieżę? czy wczesniej mieli zakazane budować wysokie wieże?Chyba,że powód jest inny.Może chcieli zbudować portal do innych wymiarów lub platformę startową na wzor bogów wówczas przebywajacych na ziemi?

 • Kazik

  A Marx mówił, że religia to zabobon i opium dla ludu.

 • hens

  Jeśli można rozumieć dowolnie, to podsuwam tezę o wieży Babel w dzisiejszym Krakowie. Babel / Wawel (znak B to głoska W w cyrylicy). Już słyszę, że to czysty przypadek. No tak, a Bag'dad (Bóg dał) to przypadek kolejny i Irak / kraI też. A jak już jesteśmy w tych okolicach, to Logos / sLogo (głoska g w greckim wygląda tak - γ, czyli jak v,w i wtedy mielibyśmy czyste SŁOWO, nieprawdaż!? Tyle, że pomieszane. Zresztą oficjalna nauka upiera się przy istnieniu jednego języka pierwotnego - ProtoIndoEuropejskiego. Więc jeśli budowniczowie mówili różnymi językami, to pomieszanie musiało nastąpić wcześniej, a więc i legenda, mit zawarty w Biblii powstałby wcześniej. Przy okazji budowania innej wieży? :)

 • Poznaniak

  Owszem, ale Biblia posługuje się językiem często symbolicznym, po to, aby był zrozumiały dla wszystkich, a ponadto tłumaczy pewne zjawiska. Według mnie to się nie wyklucza, bo fakt pozostaje faktem, że mówili w różnych językach. Można to rozumieć też tak, że początkowo byli zgodni, a potem się poróżnili.

 • hens

  Można się upierać, że tabliczka dotyczy wieży Babel, aczkolwiek nie trzeba, jako że dr Andrew George udowadnia tezę odwrotną niż ta zawarta w Starym testamencie, mianowicie zgromadzili się budowniczowie mówiący różnymi językami i w celu postawienia wieży zaczęli mówić jednym językiem. Biblia mówi, że rozmawiali jednym, a za pychę Bóg im ten język pomieszał i stały się one różnymi.

 • zong zong

  To nie ta wieża. Jest za młoda. Uczony idzie wytartym tropem, który za wieżę Babel uznawał wieżę, której ruiny istnieją do dzisiaj (właśnie z czasów Nabuchodonozora II) W Biblii zaś wieża Babel jest starsza niż czasy Abrahama, czyli przynajmniej z III tysiąclecia p.n.e. Krótko mówiąc - albo dr Andrew George źle ocenia wiek tabliczki, albo nie jest to ta wieża. Jako ciekawostkę można podać, że wśród Indian z czasów przedkolumbijskich, też istniało podanie o podobnej wieży.

 • (po)ruta

  A lewactwo i ścierwa wszelakie do dziś nie wierzą, że Bóg w ogóle istnieje ! A dla mnie to żadna sensacja, to tylko potwierdzenie, że wszystko co zawiera Biblia, to było, jest i będzie spełnione, co do jednej kropki i przecinka !

 • ggnnggnng

  jeszcze do niedawna (kilkadziesiat lat ) nie wierzono, ze istnial pilat, dopiero od niedawna mamy informacje, ze w ogole byl ktos taki.

 • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.