Odnaleziono miejsce, w którym odbyło się kluczowe spotkanie dla przyszłości chrześcijaństwa.

Odnaleziono miejsce, w którym odbyło się kluczowe spotkanie dla przyszłości chrześcijaństwa.

Tajemnicze miejsce obecnie leży na dnie dużego jeziora.

Po latach poszukiwań archeolodzy odnaleźli zatopione ruiny w miejscu, gdzie przypuszczalnie obradował I Sobór Nicejski, pierwszy sobór powszechny, co czyni je jednym z najważniejszych zabytków historii Kościoła. Sobór został zwołany w 325 r. n.e. przez cesarza Konstantyna I do stanowiącego część ówczesnego Imperium Rzymskiego starożytnego miasta Nicea na terenie dzisiejszej Turcji (obecnie nosi ono nazwę Iznik). Podczas obrad rozważano naturę relacji pomiędzy Bogiem Ojcem a Jezusem Chrystusem (zrodzony czy stworzony przez Ojca), a także ustalono datę świętowania Wielkanocy.

            Już wcześniej, od 2006 r. w okolicach Jeziora Iznickiego prowadzono prace wykopaliskowe, jednak dopiero zdjęcia lotnicze zlecone przez lokalne władze zwróciły uwagę archeologa Saffeta Yilmaza, który skontaktował się z kierownikiem zespołu badawczego prof. Mustafą Şahinem z uniwersytetu w Uludag. Prof. Şahin był zachwycony odkryciem. Ruiny znajdują się w odległości 50 m od brzegu Jeziora Iznickiego, na niewielkiej głębokości (2 do 3 m), jednak widoczność jest mocno ograniczona z powodu znacznej ilości alg i planktonu. Według tureckiego archeologa znajdują się tam ślady trzech budowli – pałacu, gdzie odbył się sobór, późniejszego kościoła pw. św. Neofita, pustelnika i męczennika, oraz wcześniejszej świątyni ku czci Apollina. Kościół uległ zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 740 r. n.e. i zatonął w wodach jeziora.

            Prof. Şahin dąży do tego, by utworzono tu pierwsze w Turcji podwodne muzeum, w którego skład wchodziłaby 20-metrowa wieża widokowa nad brzegiem jeziora, most widokowy nad jego taflą oraz oszklone pomieszczenie w miejscu dawnej nawy, gdzie zwiedzający mogliby się modlić. Istniałaby także możliwość wypożyczenia sprzętu do nurkowania i zwiedzania ruin. Zapewnia, że nie ma nawet konieczności czekania na koniec prac badawczych, gdyż przy stosowanych przez jego ekipę metodach wykopalisk zwiedzający nie stanowiliby przeszkody. Budowa muzeum mogłaby zacząć się już w tym roku i zakończyć w przyszłym.

 Źródło: Daily Mail, AM

 

PAKIET Świat Chrystusa III + 100 lat Fatimy w cenie 79 zł

PAKIET Świat Chrystusa III + 100 lat Fatimy w cenie 79 zł

Adam Bujak, ks. Jan Machniak, Nelson Pereira, Wojciech Roszkowski

PAKIET Świat Chrystusa III + 100 lat Fatimy w cenie 79 zł zamiast 131,95 zł
 
Świat Chrystusa tom III
Trzeci, ostatni tom „Świata Chrystusa” prof. Roszkowskiego przedstawia historię ludzkości w okresie od 17 do 30 roku naszej ery. Przed oczyma Czytelnika ukazuje się obraz całego globu w politycznym i społecznym wymiarze.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.