Krzysztof Szujecki w Trójce o dziele swojego życia.

Krzysztof Szujecki w Trójce o dziele swojego życia.

Źródło: Historia sportu w Polsce /Mecz piłki nożnej Polonia Warszawa - Czarni Lwów w Warszawie w 1931 r Źródło: Historia sportu w Polsce /Mecz piłki nożnej Polonia Warszawa - Czarni Lwów w Warszawie w 1931 r

„Jeśli chodzi o dzieło tej skali, to jest to mój debiut” – powiedział w audycji literackiej Marka Stremeckiego autor „Historii sportu w Polsce” Krzysztof Szujecki.

Młody warszawski pisarz jma już na swoim koncie kilka pozycji poświęconych tematyce sportowej, między innymi „Życie sportowe w Drugiej Rzeczypospolitej” i „Życie sportowe w PRL-u”.

Krzysztof Szujecki już jako dziesięciolatek zaczął się poważnie interesować sportem. Jego dziadek, światowej sławy entomolog i leśnik, wyczynowo grał w szachy. Ojciec, Ryszard Szujecki, był w czołówce kadry juniorów prowadzonej przez Janusza Sidło. Młody Krzysztof nie brał udziału w pozaszkolnych zawodach sportowych, ale wertował gazety o tej tematyce, oglądał wszystkie mecze i rozgrywki. Interesowało go, kto strzelił gola i zdobywa medale. W wieku szesnastu lat zadebiutował książką „O dyscyplinach zimowych”.

Materiał do pierwszego tomu „Historii sportu” zbierał przez całe swoje życie. „To wiedza, którą skwapliwie zbierałem od czasów wczesnej młodości” – zdradza nam autor.

W audycji „Historie jak z książki” redaktor Marek Stremecki i autor książki odbywają podróż w przeszłość polskiego sportu. Słuchacze dowiadują się, że to właśnie jeździectwo i strzelectwo były pierwszymi dyscyplinami sportowymi w naszym kraju. Krzysztof Szujecki wspomina przełomowy 1867 rok i historię Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz dzieje polskiego sportu w międzywojennej Polsce i czasach PRL-u.

Gorąco polecamy!

AM/a

Cala audycja do wysłuchania tu: https://www.polskieradio.pl/9/5390,Historie-jak-z-ksiazki

 

Historia Sportu w Polsce - tom 1

Historia Sportu w Polsce - tom 1

Krzysztof Szujecki

Dzieje polskiego sportu to ważna część historii naszej Ojczyzny. Ta książka jest jedyną tak bogatą publikacją o tej tematyce na polskim rynku. Tysiące informacji zostało zebranych w jednym miejscu i ukazane w bardzo przejrzysty sposób. Treść pierwszego tomu sięga w głąb w XIX w., kiedy zaczęło funkcjonować nowoczesne pojęcie sportu.
"Historia sportu w Polsce” zawiera wiele zaskakujących wiadomości.

 


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.